08 квітня 2025 р. 09:49 Зростання страт у світі: Amnesty International звітує про 2024 рік

Зростання страт у світі

Кількість задокументованих страт у 2024 році суттєво зросла. Більшість із них, згідно з даними міжнародної правозахисної організації Amnesty International, припала на три країни: Іран, Саудівську Аравію та Ірак. У цих країнах було проведено близько 90% усіх зареєстрованих страт за минулий рік у світі.

Лідери за кількістю страт

На першому місці — Іран, де було страчено 972 людини, що є суттєвим зростанням у порівнянні з 853 випадками роком раніше. Попри високі цифри задокументованих страт у країнах Близького Сходу, правозахисники вважають Китай країною з найбільшою кількістю страт у світі. Точні цифри уряд у Пекіні не повідомляє, але Amnesty International виходить з того, що в КНР було страчено тисячі людей.

Ситуація в Саудівській Аравії

У Саудівській Аравії кількість страт за рік зросла майже вдвічі, сягнувши 345 випадків. Це найбільше число страт у країні, яке коли-небудь реєстрували правозахисники. І це попри оголошені реформи — наслідний принц Мохаммед бін Салман обіцяв обмежити застосування смертної кари в рамках плану модернізації країни. Однак, за даними Amnesty International, страти продовжують цілеспрямовано застосовуватися для придушення свободи думки.

Використання тероризму як виправдання

Правозахисна організація звинувачує саудівські органи влади в застосуванні смертної кари як інструменту покарання шиїтської меншини, яка брала участь в антиурядових протестах 2011-2013 років. Особливого розголосу набула страта у серпні Абдулмаджида ан-Німра, дорожнього поліцейського-пенсіонера, якого звинуватили у зв'язках з терористичною організацією "Аль-Каїда".

Протести в Ірані

В Ірані минулого року провели ще дві страти, пов'язані з масовими протестами по всій країні, викликаними смертю Махси Аміні у поліцейському відділку 2022 року. Один зі страчених — 23-річний Мохаммад Гобадлу, протестувальник із хронічним психічним захворюванням. Генеральна секретарка Amnesty International Аньєс Калламар звинувачує владу країн на Близькому Сході в цілеспрямованій боротьбі з критиками.

Ситуація в США та Європі

США залишаються винятком серед західних демократій у застосуванні смертної кари. Хоча у 2024 році загальна кількість страт у США зросла лише незначно — з 24 до 25, Amnesty International говорить про появу тривожних тенденцій. У 2024 році Білорусь залишалася єдиною країною в Європі, яка застосовує смертну кару.

Позитивні зміни

Позитивний тренд намітився в Малайзії, де понад 1000 осіб, засуджених до смерті, змогли уникнути страти в результаті реформ, розпочатих у 2023 році. Країна скасувала обов'язкову смертну кару. Приклад Малайзії та низки інших країн дає правозахисникам з Amnesty деяку надію на те, що, незважаючи на сплеск кількості страт у 2024 році, глобально посилюється тренд до скасування цього виду покарання.

Висновки

Згідно з інформацією DW, торік тільки 15 країн по всьому світу привели у виконання смертні вироки — мінімальний показник, який тримається другий рік поспіль. Це сигналізує про відхід від цього жорстокого, нелюдського покарання, що принижує гідність.

Amnesty International Іран права людини Саудівська Аравія смертна кара

Зростання насильницьких злочинів у Німеччині: статистика 2024 року

У 2024 році в Німеччині зафіксовано зростання насильницьких злочинів на 1,5%. Зокрема, зросла кількість зґвалтувань та тяжких злочинів сексуального характеру.

02 квітня 2025 р. 14:48

Іран використовує дрони для контролю за жінками

ООН повідомляє про використання дронів та технологій для придушення протестів в Ірані, зокрема серед жінок, які не дотримуються дрес-коду.

14 березня 2025 р. 16:33

Лубінець звернувся до ООН через страти українських військових

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець направив листи до ООН і Червоного Хреста через страти українських військовополонених російськими військовими.

13 березня 2025 р. 14:48

Касетні боєприпаси в Україні: рекордна кількість жертв у 2023 році

У 2023 році в Україні зафіксовано найвищу кількість жертв серед цивільних від касетних боєприпасів, згідно з новим звітом HRW.

09 вересня 2024 р. 00:00