Суспільство

Знищення Національного музею Судану: наслідки війни

Війна в Судані призвела до руйнування Національного музею, де зберігалися безцінні артефакти. Тисячі експонатів були знищені або вивезені під час конфлікту.

Знищення культурної спадщини

Національний музей Судану, розташований у самому центрі Хартума, колись був справжньою перлиною, що зберігала безцінні артефакти, які свідчили про величні цивілізації, що населяли цю територію. Серед експонатів були статуї баранів і левів, а також християнські настінні розписи, які вражали відвідувачів. Однак війна, що спалахнула два роки тому, змінила цю картину.

Війна та її наслідки

З початком конфлікту між Суданськими збройними силами (SAF) та парамілітарними Силами швидкої підтримки (RSF) ситуація в країні різко погіршилася. Як повідомляє BBC, музей зазнав значних руйнувань, а тисячі артефактів були знищені або вивезені для продажу. Директор музеїв Національної корпорації старожитностей і музеїв Судану, Іклас Абдель Латіф Ахмед, зазначила, що "вони знищили нашу ідентичність і нашу історію".

Знищення та грабежі

Під час перевірки музею його працівники виявили розбиті вікна, гільзи від куль та сліди грабежу. "Будівля була дуже унікальною і красивою," - сказала пані Ахмед. Вона також повідомила, що RSF забрала багато унікальних колекцій, а решту знищила або пошкодила. Грабежі відбувалися не лише в Національному музеї, але й в інших музеях та стародавніх місцях Судану.

Загроза культурній спадщині

У вересні минулого року ЮНЕСКО попередила про "загрозу культурі" та закликала арт-дилерів не імпортувати або експортувати артефакти, вивезені з Судану. Суданські чиновники підозрюють, що частина вкрадених цінностей була перевезена до Об'єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), які звинувачуються у фінансуванні RSF. "Ми мали міцну кімнату для колекції золота, вони змогли її відкрити і забрали все золото," - додала пані Ахмед.

Відновлення та надія

Суданський уряд планує звернутися до Інтерполу та ЮНЕСКО для спроби повернення вкрадених артефактів. Однак, як зазначають експерти, це може бути небезпечним завданням з невеликими шансами на успіх. Амгад Фарід, керівник аналітичного центру Fikra for Studies and Development, підкреслив, що дії RSF є свідомою спробою знищити історичну ідентичність Судану.

Людські втрати

Війна в Судані призвела до величезних людських втрат: за даними ООН, майже 13 мільйонів людей були змушені покинути свої домівки, а близько 150 тисяч загинули. "Війна ведеться проти народу Судану," - зазначила пані Ахмед, висловлюючи жаль про людські втрати та незмірну втрату століть спадщини. Вона та інші однодумці мають намір відновити Національний музей та інші пограбовані установи. "Іншаллах, ми повернемо всі наші колекції," - сказала вона. "І ми побудуємо його ще красивішим, ніж раніше."