
Зниклі безвісти в Белуджистані
Сайра Балоч була лише 15 років, коли вперше потрапила до моргу. Вона чула лише плач, шепіт молитов і тихі кроки. Перший труп, який вона побачила, належав чоловікові, якого, здавалося, катували. Його очі були відсутні, зуби вирвані, а на грудях були опіки. "Я не могла дивитися на інші тіла. Я вийшла," - згадує вона. Але Сайра відчула полегшення: це не був її брат, поліцейський, який зник майже рік тому після арешту в 2018 році під час антитерористичної операції в Белуджистані, одному з найнебезпечніших регіонів Пакистану.
У морзі інші продовжували свій безнадійний пошук, переглядаючи ряди невідомих трупів. Сайра незабаром прийняла цю похмуру рутину, відвідуючи один морг за іншим. Всі вони були однаковими: миготливі лампи, повітря, насичене запахом гниття та антисептиків. На кожному візиті вона сподівалася не знайти те, що шукала - сім років потому, вона все ще не знайшла.
Протести та боротьба за справедливість
Активісти стверджують, що тисячі етнічних балочців зникли безвісти через дії пакистанських сил безпеки за останні два десятиліття. Влада заперечує ці звинувачення, стверджуючи, що багато зниклих приєдналися до сепаратистських груп або втекли з країни. Деякі повертаються після років, травмовані та зламані, але багато ніколи не повертаються. Інші знаходять у безіменних могилах, їхні тіла настільки спотворені, що їх не можна ідентифікувати.
Жінки різного віку беруть участь у протестах, їхні обличчя сповнені горя, вони тримають зниклі фотографії чоловіків, яких більше немає в їхньому житті. Коли журналісти BBC зустріли їх у їхніх домівках, вони пропонували чорний чай - Сулеймані чай - у подряпаних чашках, розповідаючи про свою втрату. Багато з них стверджують, що їхні батьки, брати та сини невинні і стали жертвами за те, що висловлювали свою думку проти державної політики.
Сайра почала відвідувати протести після того, як запитання до поліції та прохання до політиків не дали жодних відповідей про місцезнаходження її брата. Мухаммад Асиф Балоч був арештований у серпні 2018 року разом з десятьма іншими в Нушкі, місті на кордоні з Афганістаном. Його родина дізналася про це, коли побачила його по телевізору, наляканого та неохайного. Влада стверджувала, що чоловіки були "терористами, які втікали до Афганістану". Сайра згадує, що Мухаммад був її "найкращим другом," завжди веселим і підтримуючим.
Ситуація в Белуджистані
Подорож до Белуджистану, на південно-західному заході Пакистану, відчувається як вхід в інший світ. Це величезна територія, що займає близько 44% країни, багата на газ, вугілля, мідь та золото. Але Белуджистан залишається в застої. Доступ до багатьох частин обмежений з міркувань безпеки, а іноземним журналістам часто відмовляють у доступі. Інфраструктура погіршується, дороги замінюються на ґрунтові стежки, а електрика та вода стають все більш рідкісними.
Багато зниклих вважаються членами або симпатизантами балочських націоналістичних груп, які вимагають більшої автономії або незалежності. Але значна кількість - це звичайні люди без відомих політичних зв'язків. Губернатор Белуджистану Сарфарраз Бугті визнав, що зникнення є проблемою, але заперечив, що це відбувається в масштабах, які стверджують активісти.
Висновок
Сайра та інші жінки, які борються за справедливість, продовжують шукати своїх зниклих родичів, незважаючи на загрози та перешкоди. Вони вимагають права жити на своїй землі без переслідувань. "Ми не хочемо, щоб наші діти виростали в таборах протесту. Це занадто багато, щоб просити?" - запитує Махранг, одна з активісток, яка веде протестний рух. "Ці зникнення лише підсилюють опір, а не змушують замовкнути."
Ці історії жінок, які чекають на своїх близьких, є свідченням глибоких соціальних і політичних проблем, які потребують термінового вирішення.
За даними BBC, ситуація в Белуджистані залишається критичною, і голоси цих жінок заслуговують на увагу та підтримку.
активізм Белуджистан зниклі безвісти права людини протестиЖінки Афганістану: Виробництво килимів як єдиний вихід
У Кабулі жінки та дівчата змушені працювати на килимових майстернях через заборону на освіту та роботу. Вони сподіваються на краще майбутнє.
15 квітня 2025 р. 05:00
Вбивство студентки в Італії: новий випадок насильства проти жінок
Вбивство 22-річної студентки Сари Кампанелли в Італії викликало обурення через зростання насильства проти жінок.
02 квітня 2025 р. 14:00
Афганські жінки в Омані під загрозою депортації до Талібану
Більше 80 афганських жінок, які втекли від Талібану для навчання в Омані, можуть бути депортовані назад в Афганістан через замороження фінансування.
08 березня 2025 р. 08:31