Економіка

Зміни в програмі «єОселя»: компенсація ставок замість кредитування

Програма «єОселя» в Україні потребує змін, зокрема переходу до компенсації відсоткових ставок, заявила Катерина Рожкова.

Зміни в програмі «єОселя»

Програма доступного іпотечного кредитування «єОселя» в Україні потребує суттєвих змін. Перша заступниця голови Національного банку України Катерина Рожкова повідомила, що необхідно перейти від прямого кредитування населення до компенсації відсоткових ставок. Цю інформацію оприлюднила агенція «Інтерфакс-Україна» 27 березня.

Рожкова підкреслила, що програму потрібно «перебудувати», зокрема, запровадити на законодавчому рівні якісне корпоративне управління для «єОселі» та зробити її звітність прозорою. «А в першу чергу нам треба перейти від прямого кредитування державною установою населення до компенсації ставок», – зазначила вона.

Нові іпотечні продукти

За словами Рожкової, важливим завданням є також розробка різних іпотечних продуктів для окремих категорій населення з різними ставками і рівнями компенсацій. Це дозволить наблизити програму до ринкового рівня. Для функціонування програми необхідно прийняти ряд законодавчих ініціатив, зокрема закон про оцінку майна, закон про сек’юритизацію, а також імплементувати Європейську іпотечну директиву.

Контекст програми «єОселя»

Програма «єОселя» запрацювала в Україні з жовтня 2022 року. У 2024 році обсяг виданих кредитів за програмою зріс на 65%, перевищивши 14,6 млрд грн. Загалом програмою скористалися 8500 українських родин. «єОселя» надає можливість придбати житло за пільговими іпотечними ставками 3% та 7% і є однією з ключових складових політики «Зроблено в Україні».

У грудні 2024 року президент Володимир Зеленський планував обговорити з головою Національного банку Андрієм Пишним питання збільшення доступності фінансування за іпотечною програмою «єОселя» в прифронтових областях. Президент також зазначив, що розуміє ризики для банків і допускає можливість створення окремої програми «єОселя», спрямованої на фінансування позичальників з прифронтових областей.

Рада фінансової стабільності, до складу якої входять НБУ, Мінфін, Мінекономіки та Нацкомісія з цінних паперів, має розробити окрему стратегію для розвитку іпотеки в Україні, адже лише за рахунок субсидійованого кредитування ця галузь не може розвиватися, – зазначив в інтерв’ю Forbes голова НБУ Андрій Пишний.