Зміна посла в США: що відомо
Україна готує зміну пані посла у США Оксани Маркарової. Про це заявив в інтерв’ю Громадському радіо міністр закордонних справ Андрій Сибіга. Він підтвердив, що зміна посла є на порядку денному, зазначивши, що Маркарова є однією з найбільш успішних послів України. "Це правда. Надзвичайно ефективна, харизматична, але напевно, що в кожного дипломата є ротаційний цикл", – сказав він.
Ротація послів в G7 та G20
Президент Володимир Зеленський планує ротацію послів в усіх країнах G7 та G20, додав міністр. "Передусім посилити ці країни, в тому числі – трек США", – зазначив Сибіга. Це свідчить про стратегічний підхід України до дипломатичних відносин з ключовими партнерами.
Потенційні кандидати на посаду
Однозначного фаворита на посаду посла США немає. Як повідомляє Forbes, серед основних кандидатів називають міністра оборони Рустема Умєрова, міністра культури Миколу Точицького та заступника голови Офісу Президента Ігоря Жовкву. Менш ймовірним кандидатом вважається віцепрем’єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина.
Обговорення з Трампом
Заміна посла була обговорена під час нещодавньої розмови Зеленського з президентом США Дональдом Трампом. За даними джерел, лунали прізвища Умєрова, Стефанішиної, а також прем’єра Дениса Шмигаля і міністра енергетики Германа Галущенка.
Досвід Маркарової
Оксана Маркарова займає посаду посла з лютого 2021 року, що вже перевищує традиційний строк послів у чотири роки. Вона керувала посольством у критичний час повномасштабного вторгнення, спрямувавши зусилля на забезпечення допомоги США. Відтоді сумарна допомога США Україні сягнула $184,8 млрд.
Політичний контекст
Восени 2024 року спікер Палати представників США, республіканець Майк Джонсон, вимагав відставки Маркарової, поклавши на неї провину в організації візиту делегації Зеленського на збройний завод в Пенсильванії, що стало важливим моментом у контексті виборів 2024 року. "В ОП нестабільні відносини з адміністрацією Трампа. Це одна зі спроб їх перезавантажити", – пояснював депутат від "Слуги народу".
Очікування змін
Сибіга також зазначив, що слід очікувати близько 20 указів про звільнення та зміни послів. "Посли повинні працювати в реаліях країни, що воює. Я був обурений, коли в одній країні, де було наше посольство, запитували: «Так що, у вас ще триває війна?». Це неминучий процес ротації", – підкреслив він. Зміна послів очікується наприкінці липня, коли відбудеться нарада послів з міністром і президентом.