15 квітня 2025 р. 05:00 Жінки Афганістану: Виробництво килимів як єдиний вихід

Виробництво килимів в умовах обмежень

У Кабулі, в тісному приміщенні килимової майстерні, сотні жінок і дівчат працюють у задушливому повітрі. Серед них 19-річна Салеха Хасані, яка з сумом говорить: "Ми, дівчата, більше не маємо можливості навчатися. Обставини забрали це у нас, тому ми звернулися до майстерні". Після захоплення влади Талібаном у 2021 році дівчата старше 12 років були позбавлені можливості отримувати освіту, а жінки - багатьох професій.

Економічні труднощі та обмежені можливості

Згідно з даними ООН, лише 19% жінок були частиною робочої сили в 2020 році, що в чотири рази менше, ніж чоловіків. Під правлінням Талібану цей показник ще більше знизився. Відсутність можливостей, разом із важкою економічною ситуацією, змусила багатьох жінок зайнятися килимарством - однією з небагатьох професій, дозволених урядом Талібану. За даними ООН, близько 1,2-1,5 мільйона афганців залежать від індустрії килимів, де жінки складають майже 90% робочої сили.

Зростання експорту килимів

Незважаючи на економічні труднощі, бізнес з експорту килимів процвітає. Міністерство промисловості та торгівлі повідомило, що лише за перші шість місяців 2024 року було експортовано понад 2,4 мільйона кілограмів килимів на суму 8,7 мільйона доларів до таких країн, як Пакистан, Індія, Австрія та США. Проте це не призвело до підвищення зарплат для ткачів. Деякі з них, з якими спілкувалася BBC, зазначили, що не отримали жодної частини прибутку від продажу килима в Казахстані, який коштував 18 000 доларів.

Низька оплата праці

Внутрішні ціни на килими значно нижчі - від 100 до 150 доларів за квадратний метр. Ткачі заробляють близько 27 доларів за квадратний метр, на виготовлення якого йде близько місяця. Це менше долара на день, незважаючи на тривалі зміни, які часто тривають 10-12 годин. Нісар Ахмад Хасієні, керівник компанії "Елмак Бафт", зазначив, що його працівники отримують від 39 до 42 доларів за квадратний метр, з оплатою кожні два тижні.

Мрії про освіту

Талібан неодноразово заявляв, що дівчата зможуть повернутися до школи, коли будуть вирішені їхні занепокоєння, але конкретних кроків для цього досі не зроблено. Салеха, сповнена рішучості, розповіла, що вчила англійську протягом трьох років. "Навіть якщо школи та університети закриті, ми відмовляємося зупиняти нашу освіту", - каже вона. Одного дня Салеха планує стати провідним лікарем і побудувати найкращу лікарню в Афганістані.

Вплив на молодь

Шакіла, 22 роки, працює з сестрами в одній з кімнат скромної орендованої квартири, де також живуть їхні батьки та три брати. Вони живуть в бідному районі Дашт-е Барчі на західних околицях Кабула. Шакіла мріяла стати юристом, але тепер веде сімейний бізнес з виготовлення килимів. Її сестра, 18-річна Саміра, прагнула стати журналістом, а 13-річна Маріам змушена була залишити школу, не встигнувши навіть почати мріяти про кар'єру.

Трагічні події

У 2021 році їхнє життя назавжди змінилося після смертельних вибухів у школі Сайєд аль-Шухада, які забрали життя 90 людей, переважно молодих дівчат. Батько вирішив забрати їх зі школи, побоюючись нових трагедій. Саміра, яка була в школі під час атак, залишилася травмованою, але все ще мріє про повернення до навчання. "Я справді хотіла закінчити навчання", - говорить вона. "Зараз, коли Талібан при владі, ситуація з безпекою покращилася, але школи все ще закриті. Ось чому ми повинні працювати".

Незважаючи на низьку оплату праці та тривалі години роботи, дух деяких жінок залишається незламаним. Вони продовжують сподіватися на краще майбутнє, навіть у найскладніших умовах.

економіка жінки освіта права людини Талібан

Афганістан: дівчата продовжують боротися за освіту

У Афганістані дівчата знову не можуть відвідувати школи. Аміна, 15-річна дівчина, мріє стати лікарем, але її мрії зруйновані.

24 березня 2025 р. 23:11

Зниклі безвісти в Белуджистані: історії жінок, які чекають

У Белуджистані, Пакистан, жінки продовжують шукати зниклих безвісти родичів, вимагаючи справедливості та правди.

23 березня 2025 р. 00:32

Афганські жінки в Омані під загрозою депортації до Талібану

Більше 80 афганських жінок, які втекли від Талібану для навчання в Омані, можуть бути депортовані назад в Афганістан через замороження фінансування.

08 березня 2025 р. 08:31