Політика

Зеленський підписав закон, що обмежує незалежність НАБУ та САП

Президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт, що підпорядковує антикорупційні органи генпрокурору, незважаючи на протести.

Зеленський підписав закон, що обмежує незалежність НАБУ та САП

Президент підписав суперечливий закон

22 липня 2023 року, попри масові протести в Києві та інших містах України, президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №12414. Цей закон, ухвалений Верховною Радою, суттєво обмежує незалежність антикорупційних органів, зокрема Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

Протести в Україні

Увечері 22 липня, після підписання закону, в Україні відбулися акції протесту. У Києві, Львові, Дніпрі, Одесі та Тернополі тисячі людей вийшли на вулиці, висловлюючи своє обурення. Учасники акцій скандували: «Вето на закон», «Ганьба», «Руки геть від НАБУ», «Поверніть Європу». Протестувальники вважають, що ухвалення цього закону загрожує антикорупційній інфраструктурі країни.

Як голосували депутати

Згідно з інформацією, законопроєкт №12414 був ухвалений у другому читанні та в цілому 263 голосами народних депутатів. Серед них 185 голосів від фракції «Слуга народу», 15 від «Батьківщини», 18 від «Платформи за життя та мир» та інші. Голова комітету з питань антикорупційної політики Анастасія Радіна зазначила, що нові правки наділяють генпрокурора повноваженнями фактично керувати САП та надавати обов’язкові вказівки НАБУ.

Реакція антикорупційних органів

Директор НАБУ Семен Кривонос та керівник САП Олександр Клименко виступили проти ухваленого законопроєкту, закликаючи президента не підписувати його. Вони вважають, що цей закон може призвести до катастрофічних наслідків для боротьби з корупцією в Україні.

Обшуки в НАБУ

Вранці 21 липня, напередодні ухвалення закону, Служба безпеки України (СБУ) та Державне бюро розслідувань (ДБР) провели понад 70 обшуків у співробітників НАБУ. За інформацією бюро, обшуки стосувалися справ, у яких фігурують 15 співробітників, включаючи серйозні підозри у співпраці з росією.

Висновки

Ухвалення законопроєкту №12414 викликало широкий резонанс у суспільстві, адже він ставить під загрозу незалежність антикорупційних органів, які були створені після Революції гідності. Як зазначає Forbes, це може мати серйозні наслідки для боротьби з корупцією в Україні.

Нове

Зеленський пропонує законопроєкт для захисту НАБУ і САП

Президент Володимир Зеленський анонсував законопроєкт для гарантування незалежності антикорупційних інституцій України.

0 хвилин

Зеленський підписав закон, що обмежує НАБУ та САП

Президент України підписав закон, що обмежує повноваження антикорупційних органів, викликавши протести в містах.

12 годин, 33 хвилини

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що обмежує НАБУ

22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що суттєво обмежує незалежність НАБУ та САП, викликавши критику з боку опозиції та міжнародних партнерів.

23 години, 25 хвилин

Законопроєкт №12414 загрожує незалежності антикорупційних органів

Директор НАБУ та керівник САП закликали президента не підписувати законопроєкт, що обмежує їхню незалежність.

1 день, 3 години

Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ та САП

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що підпорядковує НАБУ та САП генпрокурору. Це викликало занепокоєння серед антикорупційних експертів.

1 день, 4 години

<