Політика

Зеленський підписав закон, що обмежує НАБУ та САП

Президент України підписав закон, що обмежує повноваження антикорупційних органів, викликавши протести в містах.

Зеленський підписав закон, що обмежує НАБУ та САП

Президент підписав закон

22 липня 2025 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон, що обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Ця інформація була оприлюднена на сайті парламенту, а також в офіційному виданні "Голос України". Закон набув чинності 23 липня 2025 року.

Протести в Україні

Після підписання закону в Україні розпочалися масові протести. Член парламентської фракції "Голосу" Ярослав Железняк оголосив про збір підписів для оскарження закону в Конституційному суді. Для цього необхідно зібрати 45 підписів народних депутатів. "Там стільки статей регламенту було порушено під час схвалення, що це достатньо реалістично", - зазначив він у Telegram.

Коментар Зеленського

У своєму зверненні Зеленський прокоментував ухвалення закону, заявивши, що антикорупційна інфраструктура працюватиме "тільки без російських впливів". Він підкреслив, що справи, які роками залишалися нерозслідуваними, мають бути завершені. "Це не нормально, що посадовці, які втекли з України, спокійно живуть за кордоном без юридичних наслідків", - сказав він.

Масштаб протестів

Протести відбулися в різних містах України, зокрема в Києві, Львові, Дніпрі та Одесі. У Києві акція протесту на площі перед театром Івана Франка зібрала близько двох-трьох тисяч учасників. Серед мітингувальників були публічні особи, військові, ветерани та активісти. Мер Києва Віталій Кличко також був помічений на акції.

Реакція НАБУ та САП

У НАБУ та САП подякували українцям за участь у протестах, зазначивши, що сприймають цю підтримку як знак довіри. Вони пообіцяли зробити все можливе, щоб виправдати цю довіру.

Коментар генерального прокурора

Генеральний прокурор Руслан Кравченко прокоментував ситуацію, зазначивши, що НАБУ не буде підпорядковуватися йому після ухвалення закону, а САП залишиться в статусі департаменту. "САП, відповідно до закону України 'Про прокуратуру', як був, так і залишається в статусі департаменту. І ми будемо однією сім'єю", - сказав він.

Позиція СБУ

Голова Служби безпеки України (СБУ) Василь Малюк також прокоментував зміни, зазначивши, що зменшення повноважень НАБУ є поверненням до Конституції. "За Конституцією, генеральний прокурор - один в країні. Не може бути якогось дубляжу чи тавтології", - підкреслив він.

Таким чином, ухвалення закону викликало широкий резонанс в суспільстві та політичних колах, що свідчить про важливість антикорупційної теми в Україні.

Детальніше про цю подію можна дізнатися з матеріалів DW.

Нове

Amazon закриває лабораторію штучного інтелекту в Шанхаї

Amazon закриває свій дослідницький центр штучного інтелекту в Шанхаї через геополітичну напруженість.

0 хвилин

Зеленський підтримав закон, що посилює вплив генпрокурора

Президент Володимир Зеленський підтримав закон, який посилює контроль Офісу генпрокурора над НАБУ та САП, незважаючи на протести.

10 годин, 26 хвилин

Зеленський закликаний накласти вето на закон про НАБУ і САП

Директор НАБУ Семен Кривонос закликав президента України накласти вето на закон, що обмежує повноваження антикорупційних органів.

22 години, 43 хвилини

Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ та САП

Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що підпорядковує НАБУ та САП генпрокурору. Це викликало занепокоєння серед антикорупційних експертів.

22 години, 51 хвилина

Верховна Рада підтримала зміни до повноважень НАБУ та САП

22 липня Верховна Рада ухвалила законопроєкт, що змінює повноваження НАБУ та САП, отримавши підтримку 263 депутатів.

1 день, 1 година

<