Безпека

Зеленський підписав указ про вихід України з Оттавської конвенції

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про вихід з Оттавської конвенції, що забороняє протипіхотні міни.

Зеленський підписав указ про вихід України з Оттавської конвенції

Вихід України з Оттавської конвенції

За даними DW, 29 червня 2025 року Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким передбачено вихід країни з Оттавської міжнародної конвенції про заборону протипіхотних мін. Цей документ було опубліковано на сайті глави держави в неділю. Указ увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України, ухвалене в той же день.

Причини виходу

Рішення РНБО стосується виходу України з Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін, ухваленої 18 вересня 1997 року. У документі висловлюється підтримка пропозиції Міністерства закордонних справ України про вихід з конвенції. Кабінету Міністрів України доручено невідкладно забезпечити вихід країни з міжнародного договору.

Міністерство закордонних справ України зазначило, що з моменту ратифікації Оттавської конвенції у 2005 році, Україна "сумлінно виконувала її положення". Проте, за словами представників МЗС, росія активно використовує протипіхотні міни у війні проти України, не будучи учасником цієї конвенції.

Асиметрична перевага агресора

"російська Федерація, не будучи державою-учасницею Оттавської конвенції, розв'язала проти України збройну агресію та з 2014 року широко використовує протипіхотні міни як метод ведення війни. З 2022 року, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення, масове використання таких засобів створило асиметричну перевагу для агресора", - йдеться в заяві МЗС.

Відзначається, що на момент підписання та ратифікації Оттавської конвенції передбачити такі обставини було неможливо, і тепер Україна опинилася в нерівній ситуації, що обмежує її право на самооборону відповідно до статті 51 Статуту ООН.

Необхідність політичного рішення

"Враховуючи безумовний пріоритет оборони нашої держави від жорсткої російської агресії, Україна ухвалила непросте, але необхідне політичне рішення про припинення виконання нерелевантних зобов'язань за Оттавською конвенцією. Цей крок є необхідним та відповідним рівню загроз, адже йдеться про виживання та збереження України як суверенної, незалежної та вільної держави", - підкреслили в МЗС.

Міжнародний контекст

Конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін, неофіційно відому як Оттавська конвенція, Верховна Рада України ратифікувала у травні 2005 року. Вона була ухвалена на дипломатичній конференції в Осло у вересні 1997 року та відкрила для підписання в Оттаві у грудні того ж року. Конвенція набула чинності 1 березня 1999 року і була підписана понад 160 державами, включаючи Україну. Проте росія та США не є учасниками цієї угоди.

27 червня про вихід з Оттавської конвенції офіційно повідомили Естонія та Литва. Окрім них, про вихід із міжнародного договору також оголосили Латвія, Польща та Фінляндія. Ці події свідчать про зміну підходів до міжнародних зобов'язань у контексті сучасних військових конфліктів.

Нове

Індія та Китай: поступове налагодження відносин після конфліктів

Індія та Китай намагаються відновити відносини після років напруженості на кордоні. Візити високопосадовців свідчать про можливий прогрес.

24 хвилини

Литва та Фінляндія готують виробництво мін для України

Литва та Фінляндія планують виробництво протипіхотних мін для України, виходячи з Оттавської конвенції.

11 годин, 33 хвилини

НАТО зміцнює кордони: вихід з Оттавської конвенції

Країни НАТО посилюють оборону на східному фланзі, виходячи з Оттавської конвенції, щоб протистояти загрозі з боку росії.

1 тиждень, 1 день

НАТО посилює оборону на сході: нові мінні поля на кордоні

Країни НАТО, зокрема Литва та Польща, виходять з Оттавської конвенції для створення мінних полів на кордоні з росією.

1 тиждень, 2 дні

росія готова передати Україні умови мирного врегулювання

росія оголосила про готовність передати Україні проект документа для мирного врегулювання після обміну військовополоненими.

1 місяць, 2 тижні