Політика

Зеленський може взяти участь у саміті НАТО в Гаазі

Президент Чехії Петр Павел підтвердив можливу участь Зеленського у саміті НАТО, що відбудеться 24-25 червня.

Дискусії щодо формату саміту НАТО

Між союзниками НАТО триває активна дискусія щодо формату майбутнього саміту, який заплановано на 24-25 червня в Гаазі. Президент Чехії Петр Павел висловив сподівання, що президент України Володимир Зеленський буде запрошений на цей захід.

Павел, відповідаючи на запитання журналістів під час виступу в Центрі європейської політики в Брюсселі, зазначив: "Я ще не отримав інформації про те, що президент Зеленський буде на саміті, бо ще триває дискусія з США про формат. Але президент Зеленський був запрошений на всі саміти в останні кілька років, тому, я гадаю, він там буде".

Очікування від участі Зеленського

Президент Чехії вважає, що участь Зеленського на саміті дозволить йому поінформувати лідерів країн-членів НАТО про останні події, пов'язані з припиненням вогню та іншими важливими процесами. "Не всі вони поінформовані про результати різних зустрічей та телефонних дзвінків", - додав Павел.

Крім того, у Гаазі Зеленський зможе дізнатися, наскільки серйозно країни НАТО налаштовані продовжувати підтримку України. "На саміті буде розумним не говорити про членство України в НАТО, але водночас не виключати цю можливість", - підкреслив він.

Членство України в НАТО

Павел також зазначив, що навіть якщо буде досягнуто консенсусу серед країн-членів НАТО щодо вступу України, на це можуть піти роки. Він вважає, що Україні та її західним партнерам краще зосередитися на припиненні вогню, мирних переговорах, відбудові країни після війни та на її членстві в Європейському Союзі. "Якщо ці кроки будуть виконані успішно, тоді може настати час для переговорів про членство України в НАТО", - переконаний Павел.

Військова спроможність НАТО

Говорячи про військову спроможність НАТО, президент Чехії зазначив, що, незважаючи на значні зміни в Альянсі за останнє десятиліття, його боєздатність залишається недостатньою. "Якщо ви запитаєте мене, чи НАТО готове для серйозних воєнних дій, я відповім: з багатьма обмеженнями", - сказав Павел.

Він пояснив, що з часів завершення "холодної війни" сили НАТО переважно формувалися як сили стримування, а не як такі, що мають вести бойові дії. На прикладі війни росії проти України світ побачив, що сучасна війна є комбінацією класичних бойових дій з елементами високосучасної технологічної зброї, а також елементами гібридної, інформаційної та кібервійни.

Павел підкреслив, що НАТО не має реального досвіду у веденні таких бойових дій, тоді як українська та російська армії вже мають розуміння, як використовувати нові способи ведення війни. "Інші країни лише вивчають уроки з поля бою війни в Україні", - резюмував він.

Згідно з інформацією DW, участь Зеленського у саміті може стати важливим кроком у зміцненні міжнародної підтримки України.