Економіка

Збитки агросектору України від війни перевищили $83 млрд

Агросектор України зазнав катастрофічних втрат через війну, оцінені в $83,9 млрд. Прямі збитки становлять $11,2 млрд, а втрати галузі – $72,7 млрд.

Війна завдала жахливих збитків агросектору

За три роки повномасштабної війни росія завдала жахливих збитків українському агросектору, повідомляють у Комітеті з питань аграрної та земельної політики. За оцінкою Світового банку, збитки та втрати, яких зазнало сільське господарство України в результаті повномасштабного вторгнення, на грудень 2024 року склали близько $83,9 млрд. З цієї суми $11,2 млрд – це прямі збитки, а $72,7 млрд – втрати галузі.

Прямі збитки агросектору

Прямі збитки ($11,2 млрд) включають руйнування Каховської греблі, часткове або повне знищення сховищ, рибного господарства та аквакультури, багаторічних посівів, вимушений забій худоби, а також знищення та крадіжку виробничих ресурсів і продукції. Пошкодження машин і обладнання становлять найбільшу частку від загального обсягу збитків (58%), за ними йдуть крадіжки виробничих ресурсів (17%) та пошкодження сховищ (17%).

Зростання збитків

За підрахунками Світового банку, станом на грудень 2024 року ця шкода зросла на 9,2% порівняно з груднем 2023 року. Найвищі показники пошкоджень були зафіксовані в Луганській, Запорізькій та Херсонській областях – разом це 65% загальних пошкоджень.

Втрати агросектору

Крім того, $72,7 млрд агросектор України втратив від зниження урожаю (51% від загальних втрат), зниження закупівельних цін на експортно орієнтовані товари (34% втрат), зростання витрат на виробничі ресурси (6%), зниження виробництва тваринницької продукції (5%), зниження виробництва багаторічних культур (2%), втрати від рибальства та аквакультури (1%). Зазначається, що порівняно з оцінками грудня 2023 року ці збитки зросли на 4%.

Потреби у відновленні

Водночас потреби у відновленні та реконструкції агросектору України оцінюються в $55,45 млрд протягом 10 років. Зокрема, $15 млрд необхідно на впровадження кліматично-розумних технологій, по $10 млрд – на інвестиційні гранти та розвиток ланцюга доданої вартості в агросекторі, ще $7,2 млрд знадобиться на сільгосптехніку та обладнання, вважають фахівці.

Також, за розрахунками Світового банку, необхідно $3,25 млрд на компенсацію за кредитами для аграріїв і $3 млрд – на держпрограми підтримки в сільському господарстві. На відновлення водних ресурсів і зрошувальних систем, за підрахунками фінустанови, необхідно $10,9 млрд.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України повідомляє про ці дані, які підкреслюють критичну ситуацію в агросекторі України в умовах війни.

За даними Голос України, відновлення агросектору є важливим кроком для забезпечення продовольчої безпеки країни.