Загроза ракетних обстрілів в Ізраїлі
Загроза ракетних обстрілів є частиною повсякдення в Ізраїлі. За останні роки Іран та підтримувані ним бойовики і терористичні організації в Секторі Гази, Ємені та Лівані випустили по Ізраїлю тисячі ракет, безпілотників та інших снарядів. Переважна більшість була перехоплена ізраїльською системою протиповітряної оборони.
Три рівні захисту
Ізраїльська система протиповітряної оборони має три рівні. "Праща Давида" (David's Sling) відповідає за захист від ракет середньої дальності, безпілотників і крилатих ракет. Система "Стріла" (Arrow) націлена на ракети дальнього радіусу дії. "Залізний купол" (Iron Dome) перехоплює ракети малої дальності та артилерійські снаряди. У соціальних мережах його називають "страхуванням життя Ізраїлю". Така система ППО працює з березня 2011 року.
Лазерна зброя "Залізний промінь"
З 2014 року Ізраїль працює над ще одним компонентом, який незабаром має стати невід'ємною частиною його протиповітряної оборони - лазерною зброєю "Залізний промінь" (Iron Beam). "Залізний купол" складається з трьох компонентів: радарної установки, контрольного центру і пускової установки. Радіолокаційний блок виявляє загрозу від снарядів, таких як ракети малої дальності і мінометні міни, розраховує їхню траєкторію і передає цю інформацію до центру управління. Це відбувається за лічені секунди.
Ефективність системи
Залежно від відстані до місця запуску, ізраїльтяни, щоб сховатися в укриття, мають лише від 15 до 90 секунд часу, що залишається між запуском і можливим ударом запущеної ракети. Третій елемент - пускові установки. Їх по три-чотири на систему, у кожній з них є місце для 20 ракет. Ракета-перехоплювач запускається тільки тоді, коли зрозуміло, що ворожа ракета націлена на населений пункт. Вона може маневрувати в повітрі.
Витрати на протиповітряну оборону
За даними вашингтонського аналітичного центру "Центр стратегічних і міжнародних досліджень", ціна одного снаряду "Залізного купола" становить від 40 до 50 тисяч доларів США. З огляду на це ізраїльська армія хоче доповнити свою протиповітряну оборону новою лазерною системою "Залізний промінь". Ідея системи полягає в тому, аби знищувати у польоті невеликі ракети, безпілотники або мінометні снаряди за допомогою високоенергетичного лазера.
Співпраця з Lockheed Martin
Цю новітню зброю ізраїльська компанія Rafael Systems представила ще у лютому 2014 року. Американська оборонна компанія Lockheed Martin також бере участь у проєкті з 2022 року. Очікується, що "Залізний промінь" стане постійним компонентом системи протиповітряної оборони Ізраїлю упродовж цього року. Переваги порівняно з "Залізним куполом" включають значно нижчу вартість одного перехоплення ворожого снаряду, теоретично необмежений запас боєприпасів та нижчі експлуатаційні витрати. Оцінки вартості значно різняться, за різними повідомленнями, перехоплення за допомогою лазера коштує від кількох доларів до 2000 доларів, якщо підрахувати всі витрати.
Висновок
Таким чином, Ізраїль продовжує вдосконалювати свою систему протиповітряної оборони, впроваджуючи нові технології, щоб забезпечити безпеку своїх громадян у умовах постійної загрози з боку терористичних організацій. За даними DW, ефективність системи залишається на високому рівні, що дозволяє зменшити ризики для населення.