Зростання залишку невідшкодованого ПДВ
Станом на 1 травня 2025 року залишок невідшкодованих сум податку на додану вартість (ПДВ) платникам податків зріс до 30,36 млрд грн. Про це повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев 20 травня. Обсяг залишку збільшився на 3,9 млрд грн у порівнянні з березнем 2025 року.
Проблеми з відшкодуванням
За словами Гетманцева, фінансовим органам не вдалося вирішити проблему зростання залишку невідшкодованих сум ПДВ, і ця ситуація продовжує погіршуватися. У період з січня по квітень платники податків отримали 55,47 млрд грн бюджетного відшкодування, з яких 11,8 млрд грн було надано платникам режиму експортного забезпечення, а 4,3 млрд грн — платникам Клубу білого бізнесу.
Причини зростання залишку
Залишок невідшкодованих сум на 1 травня зріс до 30,4 млрд грн, що на 3,9 млрд грн більше, ніж у попередньому місяці. На це зростання вплинули кілька факторів: - Не перерахування Казначейством платникам ПДВ 4,5 млрд грн. - Невиконання рішень судів, сума в оскарженні зросла до 7,7 млрд грн. - Зростання обсягу заяв про відшкодування ПДВ, що передаються до документальної перевірки, до 38,4%.
Контекст ситуації
З початку року обсяг відшкодування ПДВ зріс на третину в порівнянні з минулим роком, про що повідомив голова Державної податкової служби Руслан Кравченко. За перший квартал 2025 року було відшкодовано 42,4 млрд грн, і податкова служба працює над збереженням позитивної тенденції. Проте, Гетманцев у квітні зазначав, що до нього почали надходити звернення від платників податків про повернення практики затримання у відшкодуванні ПДВ. У січні-березні платники податків отримали 42,5 млрд грн бюджетного відшкодування, а залишок невідшкодованих сум на 1 квітня складав 26,5 млрд грн.
Ця ситуація викликає занепокоєння серед підприємців, які вважають, що затримки у відшкодуванні ПДВ негативно впливають на їхню діяльність та загальний стан економіки України. Як зазначає Forbes, необхідно вжити термінових заходів для вирішення цієї проблеми, щоб забезпечити стабільність бізнес-середовища в країні.