Законопроєкт № 13533: нові можливості для антикорупційних органів
На сайті Верховної Ради України 24 липня опубліковано законопроєкт № 13533, ініційований президентом Володимиром Зеленським. Цей документ має на меті посилення повноважень Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).
У пояснювальній записці до законопроєкту зазначається, що чинна редакція Кримінального процесуального кодексу України містить ризики для ефективного функціонування антикорупційної інфраструктури, зокрема щодо незалежності НАБУ і САП. "Законопроєкт має на меті гарантувати зміцнення інституційної незалежності цих органів, а також забезпечити надійний захист їхньої діяльності від впливів держави-агресора", - йдеться у документі.
Основні зміни в законопроєкті
Зокрема, законопроєкт передбачає, що генеральний прокурор не має права надавати обов'язкові для виконання письмові вказівки керівникам підрозділів детективів НАБУ. Це означає, що детективи зобов'язані виконувати доручення лише прокурора САП, які надаються у письмовій формі. Ця норма була відсутня у чинній редакції кодексу.
Також у проєкті міститься норма, що забороняє доручати здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, віднесеного до підслідності НАБУ, іншим органам досудового розслідування, за винятком випадків, коли існують об'єктивні обставини, що унеможливлюють функціонування НАБУ.
Перевірка працівників антикорупційних органів
У прикінцевих положеннях законопроєкту передбачено проведення поліграфологічного дослідження працівників НАБУ, САП, Бюро економічної безпеки та інших органів, які мають доступ до державної таємниці, не рідше одного разу на два роки. Служба безпеки України також має провести перевірку таких працівників протягом шести місяців з дня набрання чинності законом.
Реакція НАБУ на законопроєкт
Представники НАБУ підкреслили, що законопроєкт 13533, поданий президентом як невідкладний, "відновлює усі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП". Вони закликали Верховну Раду України якнайшвидше ухвалити ініціативу президента за основу і в цілому, щоб запобігти загрозам для кримінальних проваджень, які розслідують ці органи.
Згідно з інформацією DW, цей законопроєкт може стати важливим кроком у боротьбі з корупцією в Україні, зміцнюючи незалежність антикорупційних органів у складних умовах воєнного стану.