Найспекотніший червень в історії
Західна Європа пережила найспекотніший червень за весь час метеоспостережень, з температурою, що сягала 46°C. Про це повідомила агенція AFP з посиланням на європейську Службу моніторингу клімату Copernicus (C3S) 9 липня 2025 року.
Глобальне потепління та його наслідки
На тлі глобальної зміни клімату температурний рекорд оновлюється третій рік поспіль. Як зазначається у звіті C3S, Європа нагрівається в кілька разів швидше за глобальний середній показник. На початку літа в Західній Європі середньодобові температури досягали рідкісних висот, зокрема в Іспанії та Португалії, де температура сягала 46°C.
Вплив теплових хвиль у червні був "винятковим", а ситуацію погіршували рекордні температури морської води в західній частині Середземного моря. Стратегічна керівниця Copernicus із питань клімату Саманта Берджесс зазначила, що цього року показник був на три градуси вищим, ніж середні значення у 1991-2020 роках. 30 червня температура досягла рекордних 27°C.
Екстремальні умови в різних країнах
Найекстремальніші умови в розрізі відчуттєвої температури, яка враховує вологість, були зафіксовані в Португалії, Іспанії, Франції, Італії та балканських країнах. Наприклад, на північ від Лісабона була зареєстрована температура, що відчувалась на 48°C, що відповідає категорії "екстремального теплового стресу".
Вплив глобального потепління
Глобальне потепління, спричинене насамперед спалюванням палива, призводить не лише до екстремальної спеки, але й до інших наслідків. Перегріта атмосфера і океани підсилюють випаровування, що робить опади інтенсивнішими. За даними Copernicus, середня температура в червні була на 1,3 °C вище доіндустріального рівня, який береться за основу для оцінки глобального потепління.
Паризька кліматична угода
Укладена в 2015 році під егідою ООН Паризька кліматична угода проголошує своєю метою скорочення викидів парникових газів і недопущення підвищення глобальної середньорічної температури на планеті до 2100 року більш ніж на два градуси за Цельсієм від доіндустріального рівня. Однак нині багато вчених вважають, що утриматися в цих межах вже майже неможливо, і перевищення може відбутися вже до 2030 року.
Згідно з інформацією DW, ситуація в Західній Європі є тривожним сигналом для всього світу, адже зміна клімату впливає на всі аспекти життя, від здоров'я до економіки.