Ситуація на кордоні з Україною
Наразі у Білорусі немає російських підрозділів у кількості, яка б становила загрозу Україні. Так само не спостерігається і формування якихось ударних угруповань у безпосередній близькості від кордону з Україною. "Проте цей напрямок залишається загрозливим, зважаючи на те, що росія може спробувати використати його повторно", - заявив речник Державної прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко в інтерв'ю "Укрінформу", оприлюдненому в середу, 30 квітня.
Відстеження ситуації
Демченко наголосив, що прикордонники відстежують переміщення російських підрозділів у Білорусі та слідкують "за тим, наскільки ситуація може змінюватися". "Не можна виключати того, що з цього напрямку ворог не вдасться до якихось інших дій. Особливо зважаючи на те, що вони знову анонсують спільні навчання. Звісно, якщо відбуватиметься переміщення російських підрозділів у Білорусь, ми про це будемо знати", - зазначив речник.
Заява президента України
Напередодні президент України Володимир Зеленський на саміті Тримор'я заявив, що росія під приводом цьогорічних військових навчань у Білорусі може готуватися до нападу. "Подивіться на Білорусь - цього літа росія готує там щось, прикриваючись військовими навчаннями. Саме так зазвичай починаються її нові атаки. Але куди цього разу? Я не знаю. Україна? Литва? Польща? Не дай боже! Але ми всі маємо бути готовими. Усі наші інституції відкриті до співпраці", - наводить слова президента "Суспільне".
Можливі навчання та загрози
Раніше головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський припускав, що рф може використати навчання "Запад-2025", заплановані на середину вересня, для прихованого створення угруповань наступальних військ. "Власне, так розпочиналося і 2022 року. Ви ж пам'ятаєте, що спочатку було створене угруповання, воно проводило навчання, і ми всі сподівалися, що вони закінчаться, російські війська повернуться на свою територію", - сказав він в інтерв'ю виданню "Лівий берег" на початку квітня.
Навчання "Запад-2025"
Навчання формату "Запад" проходять в Білорусі щочотири роки. Останнього разу вони відбувалися в 2021 році. У лютому офіційні представники Білорусі заявили, що цьогорічні навчання відбудуться в середині вересня і в них візьмуть участь понад 13 тисяч військових. Втім, окремі російські та білоруські недержавні ЗМІ пишуть, посилаючись на джерела, що в цих навчаннях візьмуть участь 100 тисяч військових.
Реакція Польщі
Крім того, їм передуватиме низка навчань Організації договору про колективну безпеку - "Взаимодействие-2025", "Поиск-2025" та "Эшелон-2025", що заплановані на початок вересня. Цього тижня заступник міністра національної оборони Польщі Цезарій Томчик заявив, що його країна "адекватно відповість" на навчання "Запад-2025". "У Польщі відбудуться великі польські навчання та навчання НАТО, а також масштабні маневри", - зазначив він. Відповідаючи на запитання, чи має польська сторона якісь сигнали щодо цих навчань, що викликають занепокоєння, заступник міністра підкреслив, що "сигнали, які стосуються росії й Білорусі, завжди викликають занепокоєння".
Згідно з інформацією DW, ситуація на кордоні залишається під контролем, але українські військові та прикордонники залишаються на чеку.