Загострення конфлікту у Балтійському морі
Європа має готуватися до подальшого загострення конфлікту з росією у Балтійському морі. Гельґе Адріанс з Берлінського фонду науки та політики (SWP) в інтерв'ю DW зазначив, що йдеться про значне посилення супроводу російських тіньових танкерів флотом рф у Північному та Балтійському морях. За його словами, "подальше загострення конфлікту з росією в Балтійському регіоні може статися незабаром".
Військова присутність росії
Експерт з питань безпеки вказує на останній пакет санкцій ЄС, запроваджених щодо російського експорту газу та нафти. Водночас росія продовжує нарощувати військову присутність у регіоні Балтійського моря, зокрема у внутрішніх водах Ладозького озера поблизу Санкт-Петербурга. Це викликає занепокоєння серед європейських країн, які намагаються контролювати ситуацію.
Дії Данії
Данія вже з початку року посилила контроль за так званими тіньовими танкерами, які, як вважається, працюють на російські замовлення. Данська морська адміністрація підтвердила, що з лютого було перевірено понад 60 нафтових танкерів поблизу данського прибережного міста Скаген. Два з них були затримані через проблеми, пов'язані з безпекою на морі, охороною навколишнього середовища та захистом моряків.
Політичні узгодження
Ці заходи політично узгоджуються з санкціями ЄС щодо російської сировинної економіки, яка забезпечує агресивну війну москви проти України. Однак, згідно з міжнародним морським правом, прибережні держави повинні гарантувати вільне судноплавство. Поріг, до якого країна може контролювати судно у своїй виключній економічній зоні, є дуже високим.
Загроза ескалації
Крістіан Бюґер з Копенгагенського університету попереджає про можливу ескалацію конфлікту у Балтійському регіоні. Він зазначає, що обидві сторони намагаються перевірити, як реагує інша сторона. "Європа повинна підготуватися до динаміки провокацій з боку росії, яка відбуватиметься не тільки на морі", - наголосив Бюґер.
Використання дронів
Бюґер також припустив, що ми дедалі частіше спостерігатимемо використання дронів. Данія вже придбала десять вітрильних дронів для морського спостереження, які можуть бути оснащені різними електронними розвідувальними датчиками. Водночас фіксується поява дедалі більшої кількості дронів невідомого походження, які, ймовірно, походять з росії.
Висновки
Експерти вважають, що загострення конфлікту у Балтійському морі може призвести до серйозних наслідків для безпеки в регіоні. Як зазначає Бюґер, "можна уявити, що у разі пошкодження дронами вітроелектростанцій може статися ескалація". Європа повинна бути готовою до нових викликів у цій напруженій ситуації.
Згідно з інформацією DW, ситуація в Балтійському морі залишається під пильним контролем, і подальші дії росії можуть суттєво вплинути на безпеку в регіоні.