15 квітня 2025 р. 11:37 Вучич оголосив про «поразку кольорової революції» у Сербії

Політичний спектакль у Белграді

Минулого вихідного в Белграді відбувся величезний політичний захід, організований правлячою Сербською прогресивною партією (СПП). На "Всесербському конгресі" президент Александар Вучич оголосив про "поразку кольорової революції" та закликав до підтримки новоствореного "руху за народ і державу". За його словами, "ми не дозволимо, щоб ці люди зсередини країни та з-за кордону знищили нашу державу".

Масштаб акцій підтримки

За оцінками, в акціях на підтримку Вучича, організованих урядом, взяли участь щонайменше 55 тисяч людей. Деяких учасників привезли автобусами, інші прийшли пішки, наслідуючи приклад студентів, які вже кілька місяців протестують по всій Сербії. Промову Вучича транслювали в прямому ефірі майже всі ключові телеканали країни.

Вимоги президента

Вучич висловив п'ять вимог, спрямованих на "відновлення безпеки" в країні. Він закликав відповідальні органи Республіки Сербія, зокрема прокуратуру, вжити заходів для відновлення миру і порядку. Як зазначає журналіст Недим Сейдинович, ці слова можуть бути сприйняті як заклик до застосування насильства проти протестувальників.

Критика з боку експертів

Експерти, такі як колишня професорка права Весна Ракич-Водинелич, вважають, що вимоги Вучича є викривленими. Вона підкреслює, що президент, який сам розхитав державні інституції, не має права вимагати їх відновлення. Важливим питанням залишається, як прокуратура та поліція відреагують на ці вимоги, особливо в контексті блокад, які організовують студенти та інші протестувальники.

Протести тривають

Протести проти уряду Вучича не вщухають. У багатьох містах Сербії групи студентів намагалися перегородити автобусам із прибічниками Вучича проїзд до Белграда, але поліція розігнала блокади. У Новому Пазарі проходила велика студентська акція протесту, під час якої тисячі людей знову демонстрували проти уряду.

Політичні маневри

Влада готується призначити новим прем'єром маловідомого лікаря Джуро Макута, що викликало різні реакції в суспільстві. Деякі оглядачі вважають це кроком на зустріч прагматичним вимогам суспільства, тоді як інші вважають, що це політичний маневр Вучича, який намагається уникнути позачергових парламентських виборів через зниження рейтингу його партії.

Перспективи

Ситуація в Сербії залишається напруженою. Як зазначає Сейдинович, "сербське суспільство перебуває на роздоріжжі". Чи продовжать протести чинити тиск на уряд, чи влада зможе утримати контроль, поки що залишається невідомим. Важливо, як обидві сторони реагуватимуть на дії одна одної в найближчі дні.

Як повідомляє DW, ситуація в Сербії потребує пильної уваги з боку міжнародної спільноти, оскільки події можуть мати серйозні наслідки для стабільності в регіоні.

Александар Вучич міжнародна спільнота політична ситуація протести Сербія

Сербія: заклики до розслідування використання звукової зброї

У Сербії зростає вимога незалежного розслідування щодо використання забороненої звукової зброї на мирному мітингу проти корупції.

17 березня 2025 р. 14:27

Протести в Сербії: десятки тисяч проти президента Вучича

У центрі Белграда десятки тисяч людей вийшли на протест проти президента Вучича, вимагаючи змін у владі та боротьби з корупцією.

15 березня 2025 р. 11:38

Протести в Сербії: депутати влаштували хаос у парламенті

У Сербії депутати влаштували безлад у парламенті, протестуючи проти корупції. Президент Вучич засудив дії опозиції, а країна переживає хвилю протестів.

05 березня 2025 р. 19:45