05 березня 2025 р. 14:37 Втрати іноземного бізнесу в Росії перевищили $170 млрд

Втрати іноземного бізнесу в росії

Згідно з даними дослідження KSE Institute, загальні втрати іноземного бізнесу у росії перевищили $170 млрд. Ці втрати стали наслідком списання активів, експропріацій, несправедливих судових рішень та обов'язкового податку за вихід з ринку. Від початку повномасштабного вторгнення в Україну понад 1300 міжнародних компаній скоротили або повністю припинили свою діяльність у рф.

Основні факти про втрати

Основну частину втрат становлять списання активів, які перевищують $167 млрд. З них понад $57 млрд припадає на компанії, активи яких були конфісковані російською владою або передані місцевим структурам. Ринкова вартість цих активів до експропріації оцінювалася приблизно у $74 млрд. Додатково, компанії були змушені сплатити щонайменше $3 млрд "податку за вихід", який став обов'язковим з 2023 року.

Найбільше постраждали компанії зі США ($46 млрд), Німеччини ($44,5 млрд), Великої Британії ($35,1 млрд), Франції ($12,1 млрд), Австрії ($6,7 млрд) та Фінляндії ($5,1 млрд). Серед найбільших втрат – вихід British Petroleum (BP) із «Роснефти» ($25,5 млрд) та націоналізація активів Uniper ($22 млрд).

Примусове захоплення активів

Продаж активів міжнародних компаній у росії часто відбувався з суттєвим дисконтом – до 90–100% нижче ринкової вартості. Кремль та пов'язані з ним бізнес-групи отримували вигоду, викуповуючи активи міжнародних корпорацій фактично за безцінь. Щонайменше 30 компаній стали жертвами примусового захоплення активів, серед яких Carlsberg, Danone, Fortum, Wintershall Dea, Uniper та ExxonMobil.

У 2023 році компанії сплатили $1,2 млрд "податку за вихід", а у 2024 році до липня – ще $1,5 млрд. Загалом податкові втрати бізнесу перевищили $3 млрд. Вихід з ринку супроводжувався замороженням прибутків, а активи передавалися під контроль російських структур.

Вплив на різні сектори

Фінансові втрати були найбільшими у секторі енергетики, де загальні списання British Petroleum, ExxonMobil, Fortum, TotalEnergies та Uniper перевищили $60 млрд. В автомобільній промисловості Renault втратила $2,4 млрд, а Volkswagen та Nissan також зазнали суттєвих втрат. У фінансовому секторі Société Générale втратила $3,3 млрд, а UniCredit та Raiffeisen Bank зіткнулися з масштабними судовими позовами.

У сфері споживчих товарів McDonald’s, Nestlé, Unilever, Danone та Carlsberg змушені були або піти з ринку, або розпродати активи за безцінь.

Станом на березень 2025 року

Станом на початок березня 2025 року 481 компанія повністю залишила російський ринок, ще близько 1357 бізнесів скоротили операційну діяльність або перебувають у процесі виходу. Водночас понад 2260 міжнародних компаній продовжують працювати в росії, отримуючи прибутки та сплачуючи податки до бюджету країни-агресора. Вихід міжнародних компаній із росії посилює економічну ізоляцію країни, що призводить до зменшення іноземних інвестицій та збільшення залежності економіки від державного контролю та китайських компаній, повідомляє KSE Institute.

втрати економіка економічна ізоляція іноземний бізнес росія

Зниження доходів росії від нафти і газу на 17% через санкції

У березні 2025 року доходи росії від нафти і газу зменшилися на 17% через санкції США та зміцнення рубля.

03 квітня 2025 р. 16:22

Падіння видобутку газу в росії: наслідки припинення транзиту

В росії зафіксовано значне падіння видобутку газу через припинення транзиту до Європи. У лютому обсяг видобутку знизився на 11,3% у порівнянні з минулим роком.

28 березня 2025 р. 11:33

Деприватизація в росії: активи на 2,4 трильйона рублів вилучено

російська прокуратура націоналізувала активи на 2,4 трильйона рублів у 2024 році, що викликало обурення серед бізнесменів.

28 березня 2025 р. 08:49

Повернення західних компаній до Росії: нові обговорення

Контакти між Росією та США відкривають можливість повернення західних компаній на російський ринок, але інтересу з їхнього боку поки немає.

11 березня 2025 р. 13:49