Суспільство

Вшанування пам'яті жертв націонал-соціалізму в Німеччині

4 травня в Німеччині вшанували пам'ять жертв націонал-соціалізму на місцях колишніх концтаборів Дахау і Равенсбрюк.

Вшанування пам'яті жертв націонал-соціалізму в Німеччині

Вшанування пам'яті жертв націонал-соціалізму

Німецькі політики та громадські діячі в неділю, 4 травня, вшанували пам'ять жертв націонал-соціалізму на заходах в меморіальних комплексах на місці колишніх концентраційних таборів Дахау і Равенсбрюк. Ці заходи були присвячені 80-й річниці визволення в'язнів цих таборів.

У пам'ятній церемонії в Меморіалі "Равенсбрюк" у місті Фюрстенберг, що у федеральній землі Бранденбург, взяли участь близько 1200 осіб, серед яких дев'ять в surviving survivors з Данії, Німеччини, Франції, Ізраїлю, Польщі та Швейцарії, віком від 81 до 95 років. Водночас представники партії "Альтернатива для Німеччини" (АдН) - найбільшої опозиційної партії в земельному парламенті Бранденбурга - не були запрошені на церемонію.

Важливість пам'яті

Виконуюча обов'язки статс-міністерки у справах культури Клаудія Рот у своїй промові підкреслила важливість збереження спогадів тих, хто вижив, і закликала протистояти забуттю історії, ненависті і расизму, а також захищати демократію. Рот також нагадала про 120 000 жінок, 800 дітей і 20 000 чоловіків, які були відправлені в концтабір Равенсбрюк, з яких близько 28 000 загинули.

Концентраційний табір Равенсбрюк, заснований у 1939 році, був найбільшим жіночим концтабором на території Німеччини. У 1941 році він був розширений, ставши табором і для чоловіків. Табір був звільнений радянськими військами 30 квітня 1945 року. Незадовго до закінчення війни близько 20 000 ув'язнених були насильно відправлені в "марші смерті" на північний захід країни, багато з них загинули по дорозі.

Церемонія в Дахау

Участь у пам'ятній церемонії в Меморіальному комплексі на місці концтабору Дахау взяли близько 1700 осіб. Серед гостей були вцілілі в'язні, солдати, які брали участь у визволенні, їхні сім'ї та нащадки, а також політики та громадські діячі з різних країн. Нова голова Бундестагу Юлія Клекнер у своїй промові наголосила на важливості політичної культури суперечок, попри відмінності в поглядах.

Клекнер зазначила, що в першому концентраційному таборі націонал-соціалістів в Дахау з березня 1933 року в першу чергу утримували політичних супротивників - "мужніх чоловіків і жінок, які протистояли примусу і гнобленню". Вона подякувала тим, хто вижив у Голокості, за їхню "невтомну" роботу зі збереження пам'яті.

Виклики сучасності

Директорка меморіалу "Дахау" Ґабріеле Гаммерман заявила, що глобальні тенденції, такі як посилення авторитарних рухів, ставлять перед меморіалами нові виклики. Концтабір Дахау був заснований 22 березня 1933 року за наказом рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера і став "зразковим табором" для всіх наступних таборів. До 1945 року в ньому було ув'язнено понад 200 000 осіб, з яких понад 41 500 загинули через нелюдські умови утримання, тортури і знущання. Табір був звільнений американськими військами 29 квітня 1945 року.

Ці заходи стали важливим нагадуванням про жахи минулого та необхідність пам'ятати про жертви націонал-соціалізму, щоб запобігти повторенню подібних трагедій у майбутньому. За даними DW.