Візит прем'єр-міністра Австралії до Китаю
Прем'єр-міністр Австралії Антоні Альбанезе відвідає Китай, де зустрінеться з президентом Сі Цзіньпіном, у рамках шістиденного візиту, що охоплює три міста: Пекін, Шанхай та Ченду. Цей візит має на меті зміцнення зв'язків з найбільшим торговим партнером Австралії, а також обговорення питань регіональної безпеки та торгівлі.
Альбанезе зазначив: "Мій уряд продовжить співпрацювати з Китаєм, де це можливо, і не погоджуватиметься, де це необхідно, з урахуванням наших національних інтересів". Цей візит є другим офіційним візитом Альбанезе до Китаю, але першим після його переобрання в травні.
Важливість торгових відносин
Китай становить майже третину загальної торгівлі Австралії, і Альбанезе підкреслив, що "відносини з Китаєм означають робочі місця в Австралії. Це так просто". Прем'єр-міністр, чий уряд Лейбористської партії був переобраний з підвищеною більшістю, обіцяв створити більше робочих місць та відновити виробництво в Австралії.
Аналітики вважають, що цей візит сигналізує про стабілізацію відносин між Австралією та Китаєм, незважаючи на спроби Пекіна розширити свою військову присутність у Тихому океані, що викликало занепокоєння в Австралії. Міністр оборони Австралії Річард Марлс нещодавно закликав Китай пояснити причини "такого надзвичайного військового нарощування".
Політичні нюанси
"Обидві сторони визнають свої відмінності... і погоджуються, що ці відмінності не повинні визначати відносини", - зазначив Джеймс Лоренссон, директор Інституту австралійсько-китайських відносин. Він також підкреслив, що Вашингтон "не буде задоволений" візитом Альбанезе, але прем'єр має підтримку на внутрішньому рівні.
"Вашингтон рухається в напрямку, що явно суперечить інтересам Австралії, тому будь-який лідер, який буде сприйнятий як підпорядкований Білому дому, зіткнеться з опором вдома", - додав він.
Економічні інтереси
Пекін продовжить критикувати участь Австралії в угоді AUKUS з її давніми союзниками, Великою Британією та США, хоча Канберра підтвердить свою прихильність до цієї угоди. Проте спірні питання, такі як AUKUS, не завадять значно відносинам між Австралією та Китаєм.
Альбанезе також планує обговорити питання, пов'язані з діями Китаю в Південно-Китайському морі та справою австралійського письменника Ян Хенгцзюня, який був засуджений до умовного смертного вироку за звинуваченнями у шпигунстві, які він заперечує.
Ділова делегація
До складу делегації Альбанезе входять топ-менеджери з Macquarie Bank та австралійського підрозділу HSBC, а також представники гірничодобувних гігантів Rio Tinto, BHP та Fortescue. Прем'єр-міністр також зазначив, що зелена енергія є однією з областей, в яких Австралія та Китай можуть "далі співпрацювати".
Під час візиту Альбанезе також зустрінеться з прем'єр-міністром Лі Цянем та Чжао Лецзі, головою Постійного комітету Національного народного конгресу. Державна газета Китаю Global Times зазначила, що візит Альбанезе "має особливе значення" і демонструє "бажання Австралії шукати більш надійних партнерів в умовах невизначеного світового порядку... з Китаєм як очевидним вибором".
В листопаді 2023 року Альбанезе став першим австралійським лідером, який відвідав Китай за сім років, поклавши край перерві, викликаній низкою суперечок, включаючи різні китайські санкції на австралійські товари. З тих пір його адміністрація змогла стабілізувати відносини з Пекіном і домовитися про скасування ряду жорстких тарифів.
Згідно з інформацією BBC.