Підозра Віталію Шабуніну
Відомий український громадський активіст, керівник Центру протидії корупції (ЦПК) та військовослужбовець Віталій Шабунін отримав повідомлення про підозру від Державного бюро розслідувань (ДБР). Це сталося після обшуків, які відбулися 11 липня 2025 року, як на місці служби Шабуніна в Чугуївському районі Харківщини, так і в його домі в Києві.
ДБР оприлюднило інформацію про підозру, не називаючи прізвища, але згодом стало відомо, що йдеться саме про Шабуніна. За даними слідства, активіст "систематично ухилявся від проходження військової служби" та без законних підстав використовував транспортний засіб, призначений для потреб Збройних сил України.
Обвинувачення та деталі справи
Слідство стверджує, що, мобілізувавшись у 2022 році, Шабунін не з'являвся до місця служби, а під виглядом "відряджень" перебував у цивільних установах. Також зафіксовано, що він отримував щомісячне грошове забезпечення у розмірі понад 50 тисяч гривень, незважаючи на фактичну відсутність у військовій частині.
Крім того, ДБР повідомило, що Шабунін незаконно використовував позашляховик, ввезений в Україну як гуманітарна допомога для армії, в особистих цілях, зокрема для пересування по Києву. ДБР підкреслило, що ця справа не пов'язана з професійною діяльністю підозрюваного.
Реакція на обвинувачення
Ростислав Кравець, адвокат, який подав заяву до суду на Шабуніна, підтвердив, що його заява стосується можливих протиправних дій активіста. Він зазначив, що, на його думку, інформації достатньо для передачі справи до суду, хоча не виключив можливості тривалого досудового розслідування.
Центр протидії корупції вважає цю справу спробою дискредитації Шабуніна. Олена Щербан, заступниця виконавчого директора ЦПК, заявила, що це намагання зупинити діяльність організації, яка відстоює антикорупційні реформи в Україні. За її словами, під час обшуків у Шабуніна вилучили його мобільний телефон та телефони членів його родини.
Політичний контекст
Після обшуків у Шабуніна в суспільстві розгорнулася дискусія щодо діяльності ЦПК та особисто його керівника. Декілька журналістських редакцій стали на захист Шабуніна, вказуючи на політичну мотивацію дій ДБР. Народні депутати з партій "Європейська Солідарність" та "Голос" також висловили підтримку активісту, вважаючи дії ДБР політично вмотивованими.
Лідер партії "Європейська Солідарність" Петро Порошенко зазначив, що це частина великого процесу, який загрожує демократичним принципам в Україні. Член фракції "Голос" Ярослав Юрчишин підкреслив, що використання силовиків для тиску на опонентів влади є небезпечним явищем.
Висновки
Віталій Шабунін відкидає всі звинувачення, стверджуючи, що його переслідують за критику влади. Він вважає, що це частина кампанії, спрямованої на залякування критиків. Якщо справа дійде до суду і Шабуніна визнають винним, йому може загрожувати покарання до 10 років позбавлення волі. Ситуація навколо Шабуніна продовжує викликати широкий резонанс у суспільстві, підкреслюючи важливість антикорупційної діяльності в Україні.
За даними DW.