Виставка WEtransFORM в Бонні
Виставковий зал Бундескунтсгалле (Bundeskunsthalle) в Бонні відкрив експозицію WEtransFORM, присвячену майбутньому будівельної галузі. Її мета - продемонструвати можливості екологічної трансформації в цій сфері, дбайливого ставлення до ресурсів та використання нових сучасних матеріалів. Час не чекає - констатують організатори виставки.
Кліматичні виклики для Європи
Європейський Союз поставив перед собою мету досягти кліматичної нейтральності до 2050 року. Це серйозний виклик не лише для промисловості, але й для архітекторів та міського планування. Як повідомляється у кадрах відеоінсталяції на вході до виставкової зали, будівництво є галуззю, що потребує щорічно тільки в Німеччині понад 500 мільйонів тонн сировини. Щодня в країні асфальтують або покривають іншими матеріалами близько 500 000 квадратних метрів землі.
У глобальному масштабі на будівництво йде близько 30 відсотків від загального обсягу використаних ресурсів, а також 30 відсотків від загального обсягу витраченої енергії. Цей сектор є одним з найбільших джерел викидів парникових газів - 40 відсотків від загальних викидів у ФРН припадає на будівництво та експлуатацію будівель. Крім того, будівельна галузь створює найбільшу частку відходів - в Німеччині це понад 50 відсотків від загального обсягу, а в світі - близько 30 відсотків.
Інноваційні проекти на виставці
В експозиції WEtransFORM представлені 80 вже реалізованих та перспективних проєктів, адаптованих під змінені природні умови. Виставка організована за підтримки ініціативи "Новий європейський Баухаус" голови Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн (Ursula von der Leyen). Важко передбачити, які з ідей стануть найбільш важливими для сталого розвитку через 30 років, зазначають куратори виставки.
Експозиція поділена на вісім тематичних кластерів. "Наважитися на експерименти!" - один з них. Центральний експонат у цьому блоці - павільйон "Хідака Ому". Завдяки дизайну створюється враження, що цей об'єкт, схожий на повітряну кулю, створений самою природою. Як матеріал для його створення була використана ламінарія - вид морських водоростей. Авторка об'єкта - німецька дизайнерка Джулія Ломан (Julia Lohmann) - переробляє водорості на довгі напівпрозорі стрічки, які після висихання твердіють.
Унікальні конструкції з грибів
Поруч знаходиться ще один утопічний житловий простір - проєкт під назвою MY-CO SPACE. Павільйон створений берлінським колективом SciArt Kollektiv MY-CO-X за участю біотехнологині та художниці Вери Майєр (Vera Meyer) та архітектора Свена Пфайффера (Sven Pfeiffer). Конструкція нагадує космічну базу та іглу - зимове житло канадських ескімосів. Вона виконана з дерева, а зовнішня оболонка сформована з панелей, зроблених із грибів.
Висновки та перспективи
Експозиція WEtransFORM триватиме до 25 січня 2026 року. Вона є сигналом для галузі, що питання сталого розвитку та дбайливого ставлення до ресурсів стають все більш актуальними. Генеральна директорка Бундескунтсгалле Єва Краус (Eva Kraus) підкреслила, що йдеться не тільки про технології, але й про імпульси, авангардні рішення, які здатні щось змінити.
Виставка демонструє, що майбутнє будівництва може бути не лише інноваційним, але й екологічно чистим, що є важливим кроком у боротьбі зі змінами клімату.
Згідно з інформацією DW, виставка є важливим кроком у напрямку сталого розвитку будівельної галузі.