Високий суд Великої Британії відхилив справу
За даними BBC, Високий суд Великої Британії відхилив справу, подану активістами, які намагалися зупинити передачу всіх британських запчастин для американських винищувачів F-35 в Ізраїль. Суд зазначив, що не має конституційних повноважень для втручання в це питання.
У вересні минулого року уряд Великої Британії призупинив близько 30 ліцензій на експорт зброї до Ізраїлю через ризик використання британської зброї у порушеннях міжнародного права в Газі. Проте Велика Британія постачає компоненти до глобального пулу F-35, до якого має доступ Ізраїль. Уряд стверджував, що не може вийти з програми оборони, не поставивши під загрозу міжнародний мир.
Реакція правозахисників
Amnesty International та Human Rights Watch висловили своє обурення рішенням суду. Обидві організації брали участь у справі. "Жахлива реальність у Газі розгортається на очах у всього світу: цілі сім'ї знищені, цивільні особи вбиті в так званих безпечних зонах, лікарні перетворені на руїни, а населення змушене голодувати через жорстоку блокаду та примусове переселення," - заявив Сача Дешмук, генеральний директор Amnesty International UK. "Це рішення не змінює факти на місці, і не звільняє уряд Великої Британії від його відповідальності відповідно до міжнародного права."
Судді зазначили, що справа не стосується питання, чи повинна Велика Британія постачати зброю та інше військове обладнання до Ізраїлю, оскільки уряд вирішив, що не повинен. Вони розглядали конкретне питання: чи повинна Велика Британія "вийти з конкретної багатосторонньої оборонної співпраці" через ймовірність того, що деякі британські деталі можуть бути постачені до Ізраїлю та використані в порушеннях міжнародного права в конфлікті в Газі.
Вплив на міжнародні відносини
"Згідно з нашою конституцією, це надзвичайно чутливе та політичне питання є справою виконавчої влади, яка підзвітна парламенту та, зрештою, виборцям, а не суду," - вирішили судді.
Велика Британія виробляє 15% кожного F-35, за даними Кампанії проти торгівлі зброєю. Oxfam, яка надала докази суду, заявила: "Неприпустимо, що уряд продовжує ліцензувати продаж компонентів для винищувачів F-35, знаючи, що вони використовуються для навмисних атак на цивільних осіб у Газі та знищення їх засобів до існування, включаючи життєво важливі водопостачання."
Справу подали al-Haq, група, що базується на окупованих територіях Західного берега, та Глобальна мережа правової дії проти Міністерства бізнесу та торгівлі. Суд зазначив, що міністр бізнесу Джонатан Рейнольдс "стикався з жорстким вибором: прийняти виключення для F-35 або вийти з програми F-35 та прийняти всі наслідки, які з цього випливають."
Уряд також стверджував, що вихід з програми оборони може підірвати довіру США до Великої Британії та НАТО. Проте правозахисники стверджують, що глобальне верховенство права під загрозою через ситуацію в Газі. "Злочини, які ми спостерігаємо в Газі, відбуваються саме тому, що уряди не вважають, що правила повинні застосовуватися до них," - сказала Ясмін Ахмед, директор Human Rights Watch у Великій Британії. "Судова делікатність до виконавчої влади в цьому випадку залишила палестинців у Газі без доступу до захисту міжнародного права, незважаючи на те, що уряд і суд визнали, що існує серйозний ризик, що британське обладнання може бути використане для сприяння або здійснення злочинів проти них."
Уряд заявив, що продовжить переглядати ліцензування експорту оборони. "Суд підтвердив ретельне та законне прийняття рішень цього уряду з цього питання," - заявив представник. Адвокати правозахисних груп розглядають можливість подання апеляції.