Суспільство

Відновлення режиму припинення вогню в Сувейді: нові жертви

У Сувейді відновлено режим припинення вогню, але насильство триває. Більше 200 осіб загинуло внаслідок конфлікту між друзами та бедуїнами.

Відновлення режиму припинення вогню

16 липня 2025 року міністр оборони Сирії Мархаф Абу Касра оголосив про відновлення режиму припинення вогню в Сувейді. Однак, інформація про події в регіоні залишається суперечливою, і незалежні джерела не можуть підтвердити ці дані.

Раніше урядові війська увійшли до міста, розташованого приблизно за 100 км на південь від Дамаска, щоб зупинити насильство, яке спалахнуло в неділю між друзами та сунітськими бедуїнами. За даними Сирійської обсерваторії з прав людини (SOHR), з 13 липня внаслідок конфлікту загинуло понад 200 осіб, а багато людей отримали поранення.

Причини насильства

Конфлікт почався після того, як представники сунітських бедуїнів побили та пограбували друзького підлітка на автобані між Дамаском і Сувейдою. У відповідь друзькі бойовики викрали бедуїнів, що призвело до ескалації насильства. Журналіст Аймен Джавад аль-Тамімі повідомляє, що спочатку друзи чинили опір урядовим військам, але згодом здали зброю.

У вівторок, 16 липня, SOHR повідомила, що сили міністерства оборони та міністерства внутрішніх справ, а також пов'язані з ними бойовики, стратили 19 цивільних осіб з релігійної меншини друзів у столиці провінції Сувейді.

Ізраїльська реакція

В останні дні ізраїльська армія також неодноразово завдавала ударів по сирійських урядових військах. Ізраїль прагне запобігти шкоді, яку може завдати уряд Сирії друзькій меншині. У спільній заяві прем'єр-міністра Біньяміна Нетаньягу та міністра оборони Ісраеля Каца йдеться про необхідність захисту друзів.

У середу, 16 липня, ВПС Ізраїлю атакували комплекс генштабу сирійської армії в районі Дамаска. Ізраїльські друзи, які протестували на Голанських висотах, намагалися прорватися через кордон, щоб допомогти своїй громаді в Сирії. За оцінками, десяткам вдалося потрапити на територію сусідньої держави, але ізраїльська армія намагається повернути їх назад.

Соціальні та релігійні конфлікти

Експертка з питань Сирії Бенте Шеллер з Фонду імені Генріха Белля зазначає, що останні сутички в Сувейді пов'язані з конфліктами інтересів між різними групами населення. Багато груп вважають, що їхні інтереси недостатньо враховуються, що призводить до насильства. У Сувейді йдеться про боротьбу за самоствердження, розподіл ресурсів та кримінальне насильство, пов'язане з наркотрафіком.

Висновки

Ситуація в Сувейді продовжує залишатися напруженою, і питання про те, чи зможе новий політичний лідер Сирії Ахмед аш-Шараа запобігти подальшим проявам насильства, залишається відкритим. Після скасування санкцій США проти Сирії, інтерес аш-Шараа до розвитку добрих відносин із західними державами, ймовірно, зріс, але чи зможе він виконати вимоги щодо захисту меншин у країні, поки що невідомо.

За даними DW, ситуація в регіоні потребує термінового вирішення, щоб уникнути подальших жертв серед цивільного населення.