
Відновлення святині
У Дрогобичі відбулася святкова літургія з нагоди освячення відновленого іконостаса та храму, яку очолив Отець і Глава Української греко-католицької церкви – Блаженніший Святослав. Він зазначив, що цей храм і його ікони промовляють до тих, хто прагне пізнати серце, історію та майбутнє українського народу. «Сьогоднішнє свято є святом нашого культурного сьогодення, адже ми всі разом: держава, громада, церква та фахівці культури і мистецтва», — підкреслив Блаженніший Святослав.
Реставраційні роботи
Реконструкція храму включала низку робіт, виконаних з дотриманням автентичності, оскільки важливо було зберегти архітектуру 16 століття. Директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОВА Олена Василько повідомила, що у 2023 році на об’єкті проводилися масштабні реставраційні роботи. Серед них — укріплення фундаментів, опорядження зрубних стін, відновлення відкритої галереї та заміна дерев’яних конструкцій.
На реставраційні роботи з обласного бюджету було виділено понад 2 мільйони гривень в рамках програми «Охорона та збереження обʼєктів культурної спадщини», а ще близько 300 тисяч гривень з міського бюджету. Ця святиня є одним з найдавніших зразків сакральної дерев'яної архітектури Галичини та України.
Міжнародний захист
Після початку повномасштабної війни церква була включена до Міжнародного переліку культурних цінностей, що перебувають під тимчасовим посиленим захистом. Наразі храмом опікується «Музей Дрогобиччина».
Важливість іконостаса
«Складно навіть уявити, скільки людей тут молилися. Це справді особливе місце: до церкви Святого Юра у Дрогобичі після чотирьох років реставрації повернувся іконостас XVII століття», — зазначив начальник Львівської ОВА Максим Козицький. Він подякував 25 фахівцям Національного науково-дослідного реставраційного центру України, які відновили іконостас, повернувши до життя кожен образ і символ віри.
Тривалість реставрації
Консерваційно-реставраційні заходи п’яти ярусів унікального іконостаса тривали чотири роки. Іконостас неодноразово ремонтували, а його живопис зазнав численних пізніх перемалювань і часткового руйнування. Реставраційні роботи не припинялися ані під час пандемії, ані після початку повномасштабного російського вторгнення. Першочергово проводилися наукові дослідження для виявлення первинного авторського фарбового шару.
Презентація іконостаса
Нагадаємо, що презентація відреставрованого іконостаса вперше відбулася 15 жовтня 2024 року у межах виставкового проєкту «Нам поможе Святий Юрій, ще й Пречиста Мати волю здобувати!» у Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра».
Ця подія стала важливим кроком у збереженні культурної спадщини України, адже ми маємо зберегти духовні скарби для майбутніх поколінь. Це наша відповідальність, честь і обов'язок.
За матеріалами Голос України
Дрогобич іконостас культурна спадщина реставрація сакральна архітектураВиставка «Іканича»: відновлення культурної спадщини Донеччини
Відкриття виставки «Іканича: маріупольська писанка» стало важливим кроком у відновленні культурної спадщини надазовських греків.
25 квітня 2025 р. 00:00
Дубенське Євангеліє: повернення культурної спадщини в Україну
Дубенське Євангеліє, написане пів тисячоліття тому, отримало факсимільну копію завдяки проєкту "Повертаємо в Україну культурну спадщину".
03 квітня 2025 р. 00:00
Війна в Україні: Культурна спадщина під загрозою
В Україні триває боротьба за збереження культурної спадщини під час війни. Музеї та історичні пам'ятки зазнають руйнувань, а експерти намагаються врятувати те, що залишилося.
08 березня 2025 р. 05:01
Виставка «Проєкт 24» у Вінниці: Мистецтво на тлі війни
У Вінницькому обласному художньому музеї відкрили виставку «Проєкт 24» від Володимира Козюка, присвячену подіям війни в Україні.
25 лютого 2025 р. 00:00