
Вибори в умовах війни
В Україні, де міста щодня піддаються бомбардуванням з боку Росії, ідея проведення виборів може здаватися фантастичною. Проте в Києві, столиці країни, знову ведуться розмови про можливість голосування. Чутки про вибори з'являлися і зникали протягом трьох років повномасштабної війни з Росією, але кожного разу їх відкидали як уряд, так і опозиція, наголошуючи на необхідності єдності у боротьбі з агресором.
Ситуація з виборами
Президентські вибори, заплановані на 2024 рік, були призупинені через воєнний стан, введений в Україні після вторгнення Росії два роки тому. Проте Кремль продовжує стверджувати, що президент Володимир Зеленський є нелегітимним лідером і вимагає нових виборів як умову для укладення мирної угоди. Цю позицію нещодавно підхопив і колишній президент США Дональд Трамп.
Зараз з'явилися нові чутки про те, що Зеленський може знову розглянути можливість виборів, оскільки тривають переговори про припинення вогню. За даними BBC, деякі джерела вказують на те, що вибори можуть відбутися вже цього року.
Реакція опозиції
Потенційний найближчий суперник Зеленського, Валерій Залужний, колишній командувач Збройних сил України, спростував чутки про свої наміри. "Моя відповідь на це не змінилася. Поки триває війна, ми всі повинні працювати на порятунок країни, а не думати про вибори," - заявив він агентству RBC-Україна.
Позиція Центральної виборчої комісії
Голова Центральної виборчої комісії України Олег Діденко також прокоментував спекуляції, зазначивши, що для проведення виборів потрібно змінити законодавство. За його словами, нинішні правила вимагають проведення парламентських виборів через 60 днів після скасування воєнного стану, а президентських - через 90 днів. Однак через війну знадобиться більше часу, що вимагатиме юридичних змін.
Чи готові українці до виборів?
Незважаючи на численні заперечення, деякі вважають, що вибори можуть відбутися. По-перше, підтримка Зеленського в опитуваннях зросла після його зустрічі з Трампом. Опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) у березні показало, що 69% українців довіряють Зеленському.
По-друге, проведення виборів може зміцнити позиції Зеленського в мирних переговорах. Однак існує багато аргументів проти виборів, зокрема, що українці самі не хочуть їх проводити. За даними того ж опитування КМІС, близько 78% людей виступають проти проведення виборів навіть після завершення війни.
Висновок
Таким чином, питання проведення виборів в Україні залишається відкритим. Чи зможе країна подолати виклики, пов'язані з війною, і провести демократичні вибори? Час покаже, але наразі головна мета залишається — досягнення миру.
вибори війна Зеленський мирні переговори Центральна виборча комісіяЗеленський планує другий термін: вибори можуть відбутися в липні
Президент України Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін. Вибори можуть відбутися вже в липні після скасування воєнного стану.
31 березня 2025 р. 06:48
Вибори в Україні: виклики та перспективи після війни
Верховна Рада України затвердила резолюцію про проведення виборів після завершення війни. Проте, на шляху до демократичних процесів постають численні виклики.
04 березня 2025 р. 14:48
Зміна президента України: політична невизначеність та виклики
В Україні зростає обговорення можливого відставки президента Зеленського, але експерти попереджають про серйозні наслідки.
03 березня 2025 р. 21:08