Вибори президента Румунії
У Румунії у неділю, 18 травня, проходить другий тур виборів президента країни. Голосування триватиме до 21:00 за місцевим часом, після чого будуть оприлюднені результати екзит-полів, а попередні результати очікуються згодом увечері, повідомляє DW.
Кандидати на пост президента
У другому турі зійшлися ультраправий євроскептик і популіст Джордже Сіміон та мер Бухаресту Нікушор Дан, який є центристом. 38-річний Джордже Сіміон, який виступає проти військової допомоги сусідній Україні та критикує керівництво Європейського Союзу, переміг у першому турі президентських виборів, що призвело до відставки прем'єра проєвропейського коаліційного уряду. Його перемога також позначилася на економічному розвитку країни, адже спричинила істотний відтік іноземного капіталу.
55-річний столичний міський голова Нікушор Дан, який пообіцяв боротися з корупцією, є рішучим прихильником ЄС та НАТО. Він заявив, що підтримка Румунією України, котра потерпає від російської агресії, є життєво важливою для безпеки країни на тлі зростання російської загрози.
Напружена боротьба
Опитування громадської думки, проведене у п'ятницю, показало, що Дан вперше після першого туру незначно випереджає Сіміона у напруженій боротьбі, результат якої значною мірою залежатиме від явки виборців, а також чисельної румунської діаспори. Тим часом Сіміон заявив, що у разі перемоги обере ультраправого Келіна Джорджеску, який виступає за націоналізацію та відкритість до росії, на посаду прем'єр-міністра.
Сіміон проголосував разом з Джорджеску на околиці Бухареста, в оточенні охоронців та натовпу прихильників. "Я проголосував проти зловживань та бідності", - сказав Сіміон. "Я проголосував проти тих, хто нехтує нами всіма".
Вибори на тлі політичних змін
Нинішні румунські вибори відбуваються майже через шість місяців після скасування результатів першого туру через ймовірне російське втручання, яке москва заперечує. Сіміон значною мірою завдячує своїм успіхом народному гніву проти цього рішення, а також розчаруванню основними партіями, яким дорікають за високу вартість життя, нерівність та корупцію.
Дан проголосував у своєму рідному місті Фегераш у центральній Румунії. "Румунія обирає своє майбутнє на довший термін, ніж п'ять років, вона перебуває на переломному етапі", - сказав він. "Я проголосував за зміни, які приносять процвітання, а не відлякують інвестиції в Румунію".
Повноваження президента
Президент Румунії має досить значні повноваження, зокрема головує в раді оборони, що ухвалює рішення щодо військової допомоги. Він також відповідальний за зовнішню політику, маючи право вето на голосування в ЄС, що вимагають одностайності. Новообраному президенту доведеться висунути кандидатуру прем'єр-міністра для формування парламентської більшості, щоб скоротити дефіцит бюджету Румунії, який нині є найвищим в ЄС, а також заспокоїти інвесторів і спробувати уникнути зниження кредитного рейтингу.