Результати виборів президента Румунії
На виборах президента Румунії, що відбулися 5 травня 2025 року, лідер ультраправої партії "Альянс за об'єднання румунів" (AUR) Джордже Сіміон здобув 40,96% голосів. На другому місці опинився ліберальний політик та мер Бухареста Нікушор Дан з 20,99%. Оскільки жоден з кандидатів не набрав більше 50% голосів, 18 травня відбудеться другий тур виборів, повідомляє румунське видання Digi24.ro.
Третє місце та реакція кандидатів
Третє місце з результатом 20,07% посів провладний кандидат Крін Антонеску, який вже визнав свою поразку, зазначивши, що вважає це "незворотним результатом". Згідно з Конституцією Румунії, президент має обмежені повноваження у внутрішній політиці, але значний вплив на зовнішньополітичній арені.
Джордже Сіміон: агресивна риторика та зв'язки
38-річний Джордже Сіміон, відомий своєю агресивною поведінкою та риторикою в соцмережах, неодноразово потрапляв у скандали. Наприклад, у лютому 2022 року він напав на міністра під час виступу, а в грудні 2023 року влаштував скандал у парламенті, обізвавши колегу "свиню" та погрожуючи йому. Сіміона підозрюють у зв'язках з Федеральною службою безпеки росії (ФСБ) та російськими ультранаціоналістами, зокрема з ідеологом російсько-євразійського фашизму Олександром Дугіним. Його партія AUR виступає за створення "Великої Румунії", до складу якої мають увійти Молдова та частина території України. Через це Сіміону заборонено в'їзд в Україну та Молдову.
Нікушор Дан: мер Бухареста та підтримка України
55-річний Нікушор Дан, безпартійний мер Бухареста, має репутацію чесного політика, але не надто успішного мера. Він є співзасновником зелено-ліберальної протестної партії "Союз "Врятуємо Румунію" (USR) та виступає за безумовну підтримку України у війні проти росії.
Політичні перспективи
Сіміон, який показав четвертий результат на президентських виборах у листопаді, результати яких згодом були анульовані Конституційним судом, вже пообіцяв, що приведе до влади фаворита тих виборів, проросійського політика Келіна Джорджеску. Однак Джорджеску не може брати участь у нинішніх виборах через звинувачення у незаконному фінансуванні кампанії. Сіміон зазначив, що існує кілька способів, якими Джорджеску може опинитися в керівництві, включаючи формування парламентської більшості або проведення референдуму, хоча ці варіанти викликають питання щодо їхньої законності.
Висновок
Вибори президента Румунії виявилися напруженими, з чітким розподілом голосів між ультраправими та ліберальними кандидатами. Другий тур виборів обіцяє бути не менш цікавим, адже румунське суспільство спостерігає за розвитком подій з великим інтересом. Як зазначає DW, результати цих виборів можуть суттєво вплинути на політичний ландшафт Румунії в найближчі роки.