23 квітня 2025 р. 16:05 Верховний Суд зобов'язав Південний ГЗК сплатити 3,7 млрд грн

Верховний Суд зобов'язав Південний ГЗК сплатити 3,7 млрд грн

Верховний Суд України ухвалив рішення, згідно з яким АТ «Південний гірничо-збагачувальний комбінат» (Південний ГЗК) зобов'язаний сплатити до державного бюджету 3,7 млрд грн. Це рішення стосується податків та штрафів, пов'язаних із неправомірним застосуванням податкових пільг при виплаті дивідендів кіпрським компаніям. Суд підтримав позицію Державної податкової служби, задовольнивши касаційну скаргу, про що повідомив голова ДПС Руслан Кравченко 23 квітня.

Підстави для рішення

Під час перевірки податкові органи виявили, що протягом трьох років Південний ГЗК перерахував дивіденди 12 акціонерам, які є резидентами Кіпру. Загальна сума виплачених дивідендів склала 29,8 млрд грн. При цьому, як зазначив Кравченко, при виплаті дивідендів була застосована пільгова ставка оподаткування у розмірі 5%, внаслідок чого до бюджету було сплачено лише 1,49 млрд грн.

"Перевірка показала, що ці кіпрські компанії є "технічними". Отримані кошти оперативно перераховувалися компаніям-резидентам Нідерландів. Отже, кіпрські компанії не є бенефіціарними власниками доходу, а пільгове оподаткування є незаконним", – підкреслив голова ДПС.

У результаті податківці донарахували основний платіж у розмірі 2,98 млрд грн та штрафи на суму 0,8 млрд грн. Позицію податкової служби підприємство оскаржувало в суді, проте Верховний Суд поставив крапку в цій судовій справі, скасувавши рішення двох попередніх інстанцій.

Наслідки для підприємства

Після оприлюднення рішення суду, Південний ГЗК матиме 10 днів для сплати зазначених коштів до бюджету. У разі несплати, податкові органи мають право через суд заблокувати рахунки підприємства та заарештувати майно на суму заборгованості.

Контекст

Південний ГЗК, розташований у Кривому Розі, є одним з основних виробників залізорудної сировини в Україні. Комбінат спеціалізується на видобутку та збагаченні бідних залізистих кварцитів для отримання залізорудного концентрату, що містить 67,7% заліза. Виробничі потужності комбінату складають 29 млн тонн сирої руди та 11 млн тонн концентрату на рік.

Контрольний пакет акцій Південного ГЗК належить нідерландській компанії Mrtinvest B.V., кінцевим бенефіціаром якої є український олігарх Рінат Ахметов. За даними Youcontrol, дохід підприємства за 2024 рік склав 19,2 млрд грн, а чистий прибуток – 2 млрд грн, що є значним покращенням у порівнянні з 2023 роком, коли підприємство зазнало чистого збитку у 6,9 млрд грн.

Таким чином, рішення Верховного Суду може суттєво вплинути на фінансову стабільність Південного ГЗК та його подальшу діяльність на ринку залізорудної сировини в Україні.

Згідно з інформацією Forbes.

економіка Південний ГЗК податки суд фінансова стабільність

Анулювання дозволу на видобуток: Мотронівський ГЗК втратив ліцензію

Державна служба геології та надр анулювала спеціальний дозвіл ТОВ «Мотронівський ГЗК» на видобуток пісків у Дніпропетровській області через санкції проти Дмитра Фірташа.

14 квітня 2025 р. 16:46

Ferrexpo скоротила виробництво окатків на 26% через ПДВ

Гірничорудна компанія Ferrexpo зменшила випуск окатків на 26% у першому кварталі 2025 року через зупинку відшкодування ПДВ.

07 квітня 2025 р. 11:34

Ferrexpo попереджає про масові скорочення працівників

Гірничорудна компанія Ferrexpo може скоротити працівників через зупинку відшкодування ПДВ, що вже призвело до зниження виробництва.

27 березня 2025 р. 18:51

Націоналізація Полтавського ГЗК: Ferrexpo вимагає переговорів

Гірничорудна компанія Ferrexpo заявила про незаконність передачі 49,5% акцій Полтавського ГЗК під управління АРМА та пропонує уряду переговори.

19 березня 2025 р. 13:50