
Верховний суд російської Федерації днями на закритому засіданні "тимчасово призупинив заборону діяльності 'Талібану' в росії". Із таким запитом до суду раніше звернулася генеральна прокуратура рф. Це рішення стало можливим після того, як рік тому російський президент володимир путін підписав указ, який передбачає можливість виключення низки організацій зі списку терористичних, до якого входив і 'Талібан' — радикальний ісламістський рух в Афганістані.
Контекст ситуації
У 2021 році таліби знову захопили владу в Кабулі після виведення з країни сил міжнародної коаліції. До цього рішення де-юре представників 'Талібану' при в'їзді до росії мали б заарештувати, а на суді їм загрожував би тюремний термін до 20 років за статтею 205.5 КК рф (організація або участь у терористичній діяльності). Проте, де-факто така доля оминула талібів під час відвідин росії як мінімум з 2016 року, коли москва почала неофіційно вести переговори з рухом.
Переговори з Талібаном
Представники на той час забороненої організації регулярно приїжджали до російської столиці, а деякі навіть відвідували Петербурзький міжнародний економічний форум. Це дисонувало з тим, що багато російських медіа, зокрема пропагандистські, продовжували називати 'Талібан' "терористичною організацією, забороненою в росії". Дійшло до того, що в 2024 році путін назвав талібів "союзниками у боротьбі з тероризмом".
Політичні мотиви
Сходознавці та політологи, опитані DW, розповіли, навіщо російській владі потрібні контакти з талібами. Під час Другої чеченської війни 'Талібан' встановив дипломатичні зв'язки з урядом Аслана Масхадова та визнав незалежність Чечні, підтримавши чеченських бойовиків фінансово та озброєнням.
Після терактів 11 вересня 2001 року сили міжнародної антитерористичної коаліції під командуванням НАТО вели бойові дії проти 'Талібану', який до цього контролював більшу частину Афганістану. росія тоді підтримала дії міжнародної антитерористичної коаліції, хоча 'Талібан' сподівався заручитися підтримкою рф.
Зміна ставлення до Талібану
Згодом, у 2015 році, російська влада змінила своє ставлення до талібів і почала налагоджувати "канали зв'язку" з ними. Вже у 2023 році спецпредставник президента рф з Афганістану Замір Кабулов заявив, що ісламістський рух "еволюціонував" і більше не збирається займатися глобальним джихадом. У 2024 році путін підписав закон, що дозволяє виключати такі організації, як 'Талібан', зі списку терористичних.
Вплив на міжнародні відносини
Рішення Верховного суду росії було потрібне владі, щоб виключити необхідність обхідних схем під час укладення угод з Афганістаном. Як зазначає юрист правозахисного проєкту "Перший відділ" Євген Смирнов, кримінальний кодекс рф передбачає різні терміни позбавлення волі за співпрацю з організаціями, визнаними терористичними. Незважаючи на це, у 2024 році між двома країнами було підписано контракти на постачання нафтопродуктів, пшениці та борошна.
Перспективи Талібану в росії
Сулейманов зазначає, що хоча більшість мусульман у росії сповідують сунітський іслам, є значні ідеологічні відмінності між регіонами. 'Талібан' їм чужий і незрозумілий. Наприклад, у 2021 році муфтій Духовних зборів мусульман росії Альбір Крганов висловив "занепокоєння" зближенням з 'Талібаном', вважаючи, що представники народів Центральної Азії в русі можуть "дестабілізувати ситуацію" в російських регіонах з мусульманським населенням.
Таким чином, хоча росія намагається налагодити контакти з 'Талібаном', експерти не очікують посилення їхнього впливу в країні. Це питання залишається відкритим, і подальші кроки Кремля можуть суттєво вплинути на міжнародні відносини в регіоні.
міжнародні відносини Політика росія Талібан тероризмросія зняла заборону на Талібан: нові можливості для Афганістану
російський Верховний Суд скасував заборону на Талібан, що відкриває нові можливості для дипломатичних відносин з Афганістаном.
18 квітня 2025 р. 03:06
Талібан втратив півмільйона зброї: загроза для безпеки
Півмільйона одиниць зброї, захопленої Талібаном в Афганістані, зникли, потрапивши до рук терористичних груп, повідомляє ООН.
17 квітня 2025 р. 21:24
Сша та росія: нові повороти у відносинах під час війни
Відносини між сша та росією переживають нові злети та падіння, оскільки президент Трамп намагається відновити діалог з москвою.
04 квітня 2025 р. 15:17
Путін висуває максималістські вимоги до України
Президент Росії Володимир Путін не готовий до компромісів у мирних переговорах, що ускладнює ситуацію для США та України.
11 березня 2025 р. 14:42