Економіка

Верховний Суд підтримав НБУ у справі з ICU та Пасенюком

Верховний Суд України став на бік Національного банку у справі з Макаром Пасенюком, підтвердивши виключення його з наглядової ради банку «Авангард».

Верховний Суд на боці НБУ

Верховний Суд України ухвалив рішення на користь Національного банку України (НБУ) у справі, що стосується співвласника інвестгрупи ICU Макара Пасенюка. Це рішення стало результатом тривалого судового процесу, в якому НБУ домігся виключення Пасенюка з наглядової ради банку «Авангард» через отримання ним премії в розмірі 580 млн грн.

Причини виключення

Згідно з інформацією, наданою пресслужбою НБУ, Пасенюк та інший співвласник ICU Костянтин Стеценко отримали статус осіб, які не відповідають кваліфікаційним вимогам щодо професійної придатності. Це сталося через те, що НБУ розцінив премію як сплату дивідендів, що заборонено законодавством. У зв'язку з цим, банк «Авангард» виключив обох осіб з наглядової ради.

Судові баталії

Пасенюк і Стеценко оскаржили рішення НБУ в суді, і на початкових етапах їм вдалося виграти справу в двох інстанціях. Як зазначає пресслужба ICU, "позиція акціонерів послідовно підтверджувалася рішеннями судів декількох інстанцій, якими більшість рішень НБУ було скасовано та визнано неправомірними". Однак Верховний Суд ухвалив остаточне рішення на користь НБУ, яке не підлягає оскарженню.

Вплив на банківську діяльність

Незважаючи на це, в пресслужбі ICU наголосили, що дане судове рішення не вплине на стабільність та якість роботи банку «Авангард» та інших учасників групи ICU. На сьогоднішній день сім з восьми позовів співвласників ICU ще перебувають у судах, і їх розгляд триває.

Контекст справи

Ця справа має ширший контекст, оскільки пов'язана з ліквідацією російського банку МРБ, дочірньої структури Сбєрбанку, активи якого були стягнуті на користь держави за рішенням РНБО. ОВДП російського банку на 9 млрд грн залишилися на рахунках ICU в банку «Авангард», оскільки слідчий Подільського району Києва вирішив, що ці ОВДП є речовим доказом у кримінальній справі.

Банк «Авангард» інвестував ці кошти в депозитні сертифікати НБУ, заробивши 630 млн грн, з яких і була виплачена премія Стеценку і Пасенюку. НБУ вважає, що це фактично сплата дивідендів, що заборонено законодавством.

Подальші кроки

Другим раундом суперечки між державою та ICU став позов Кабміну проти інвесткомпанії, «Авангарду» та Пасенюка і Стеценка з вимогою стягнути 2,18 млрд грн. Господарський суд міста Києва та Шостий апеляційний господарський суд відмовилися відкривати провадження за цим позовом, але Верховний Суд скасував ці рішення, зобов'язавши Госпсуд Києва відкрити справу. Тепер там мають відбутися слухання по суті.

Ця ситуація підкреслює важливість дотримання законодавства у фінансовій сфері та роль НБУ у забезпеченні стабільності банківської системи України.

Детальніше про цю справу можна дізнатися з репортажу Forbes.