16 квітня 2025 р. 14:42 Верховна Рада закликала ЄС продовжити лібералізацію торгівлі

Верховна Рада звернулася до ЄС

16 квітня Верховна Рада України ухвалила постанову, що закликає інституції Європейського Союзу продовжити лібералізацію режиму торгівлі для України. За словами народного депутата Ярослава Железняка, за відповідну постанову №13143 проголосували 252 депутати.

"Рада звернулась до Європейського Союзу продовжити звільнення від тарифів та квот українських товарів", — зазначив Железняк. У документі йдеться про необхідність "невідкладно розпочати та зробити максимально ефективним переговорний процес між Україною та відповідними органами Європейської Комісії" щодо внесення змін до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.

Мета звернення

Згідно з пояснювальною запискою, Верховна Рада звертається до Європейського парламенту, Європейської комісії, Ради Європейського Союзу, а також до парламентів і урядів держав-членів з проханням продовжити автономні торговельні заходи. Це, за словами депутатів, необхідно для покращення доступу чутливої для ЄС української продукції до ринку Євросоюзу.

Чинні заходи, які діють до 5 червня, мають на меті поглиблення економічної співпраці з ЄС. Прийняття цієї постанови може створити стимули для відновлення та модернізації виробничих потужностей українських товаровиробників-експортерів, а також збереження існуючих і створення нових робочих місць.

Контекст лібералізації торгівлі

Європейський Союз запровадив пільговий режим для України з 4 червня 2022 року, який був продовжений у 2023 році. 13 травня 2024 року Рада ЄС схвалила продовження тимчасових заходів лібералізації торгівлі для України ще на рік, до 5 червня 2025 року. Водночас, рішення передбачає механізм екстреного гальмування для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів.

Нова схема вільної торгівлі, що діє з 6 червня 2024 року, включає автоматичний захисний механізм для захисту внутрішніх секторів від збільшення імпорту. В Україні висловлюють занепокоєння, що закінчення терміну дії безмитної торгівлі з ЄС може завдати серйозної шкоди економіці, особливо на фоні невизначеності з військовою допомогою США.

Плани на майбутнє

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна планує посилити діалог з ЄС щодо "торговельного безвізу". "Хочемо внести зміни в угоду про асоціацію, що дасть можливість українській продукції і надалі потрапляти на європейський ринок без вагомих обмежень", — підкреслив він на засіданні уряду. Бізнес також закликав Єврокомісію продовжити "торговельний безвіз" з Україною, оскільки його скасування може мати відчутні негативні наслідки.

Таким чином, продовження лібералізації торгівлі з ЄС є важливим кроком для підтримки української економіки в умовах сучасних викликів.

Згідно з інформацією Forbes.

економіка економічна підтримка ЄС лібералізація торгівля

Транспортний безвіз між Україною та ЄС продовжено до 2025 року

Спрощення вантажних перевезень між Україною та ЄС автоматично продовжено до кінця 2025 року, що позитивно вплине на економіку обох сторін.

10 квітня 2025 р. 13:13

верховна рада звернеться до єс щодо продовження торгових заходів

Комітет верховної ради україни підтримав звернення до єс про продовження автономних торговельних заходів для україни.

27 березня 2025 р. 00:00

Україна попереджає про загрози через закінчення безмитної торгівлі

Закінчення безмитної торгівлі з ЄС 5 червня може серйозно вдарити по економіці України, попереджає уряд.

24 березня 2025 р. 10:04