Політика

Верховна Рада продовжила термін повернення військових до 30 серпня

Верховна Рада України продовжила термін добровільного повернення військових до 30 серпня 2025 року, ухваливши відповідний законопроєкт.

Верховна Рада продовжила термін повернення військових до 30 серпня

Верховна Рада продовжила термін повернення військових

30 квітня 2025 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №13177, який продовжує термін добровільного повернення військовослужбовців, які самовільно залишили свої частини, до 30 серпня 2025 року. За даними депутата від фракції "Голос" Ярослава Железняка, законопроєкт підтримали 282 народних депутати.

Основні положення законопроєкту

Згідно з новими нормами, військова служба осіб, які повертаються, під час дії воєнного стану не призупиняється. Якщо військовослужбовці не повернуться до моменту скасування воєнного стану, їх служба буде призупинена з наступного дня. Важливо, що період відсутності не зараховується до вислуги, а також у цей час не надаються пільги, виплати чи забезпечення. Проте, з моменту повернення всі виплати відновлюються.

Повернення без бюрократії

Депутат Олексій Гончаренко з фракції "Європейська Солідарність" зазначив, що тепер військові зможуть подавати рапорт на повернення онлайн через застосунок "Армія+". Він підкреслив, що пропонується скасувати інститут призупинення служби в період воєнного стану, що дозволить командирам частин поновлювати контракти та виплати без судових процедур. Це, на думку Гончаренка, спростить повернення військових до служби.

Статистика кримінальних справ

За даними Офісу генерального прокурора України, у 2024 році було зареєстровано 66,2 тисячі нових кримінальних справ про самовільне залишення військовими місця служби. Кількість кримінальних справ за статтею про дезертирство зросла до 23,2 тисячі. Таким чином, втеча з війська стала наймасовішим злочином, на який припадає 22 відсотки від усіх зареєстрованих в Україні.

Від початку повномасштабного вторгнення правоохоронці порушили загалом 122,9 тисячі розслідувань проти військових-втікачів. Проте, розкриття таких справ залишається на низькому рівні: конкретні підозри оформлені лише в кожному восьмому провадженні про самовільне залишення частини та у трьох відсотках - про дезертирство. Це призводить до того, що кількість обвинувальних актів, переданих до суду, залишається мізерною.

Таким чином, новий законопроєкт має на меті не лише спростити процедуру повернення військових, але й зменшити бюрократичні перешкоди, що можуть заважати їхньому поверненню на службу.

Детальніше про цю ініціативу можна дізнатися з повідомлень DW.