Економіка

верховна рада підтримала закон про банк фінансової інклюзії

верховна рада україни ухвалила законопроєкт про створення банку фінансової інклюзії, що має на меті забезпечити доступ до фінансових послуг для вразливих груп населення.

Верховна Рада ухвалила законопроєкт

25 березня 2025 року Верховна Рада України підтримала законопроєкт №13018д, що передбачає створення банку фінансової інклюзії. За інформацією нардепа Ярослава Железняка, документ отримав підтримку 269 народних депутатів у першому читанні.

Згідно з новим законодавством, банки фінансової інклюзії будуть створені на базі існуючих компаній або банків, які зможуть обслуговувати території, де відсутні традиційні банківські послуги. Зокрема, «Укрпошта» вже заявила про готовність до запуску такої інфраструктури.

Мета та функції банку

Законопроєкт передбачає запровадження нового виду банку, який діятиме на основі обмеженої банківської ліцензії. Основною метою є обслуговування клієнтів, які не мають стабільного доступу до фінансових послуг, зокрема, громадян і мікропідприємств у зонах, наближених до бойових дій, а також соціально вразливих груп населення.

Національний банк України отримає повноваження для сприяння розвитку фінансової інклюзії. Банк фінансової інклюзії зможе надавати фінансові послуги виключно фізичним особам, субʼєктам господарювання, громадським та благодійним організаціям, річний дохід яких не перевищує €5 млн.

Інфраструктура та перспективи

«Укрпошта» вже має готову інфраструктуру для швидкого запуску банку фінансової інклюзії. Як зазначається у коментарі компанії, створення такого банку дозволить залучити до банківського сектору понад 30% українців та забезпечити функціонування банківської інфраструктури навіть в умовах відсутності електрики та звʼязку.

Історія законопроєкту

Ідея створення банків фінансової інклюзії обговорюється в Україні з минулого року. У вересні 2024 року був зареєстрований проєкт №12044, який, однак, був відхилений. Після цього у Верховній Раді з'явилися нові проєкти, зокрема, №13018 та альтернативний №13018-1. Фінансовий Комітет Верховної Ради рекомендував прийняти законопроєкт №13018-д у другому читанні, про що повідомив голова Комітету Данило Гетманцев у своєму Telegram-каналі.

Таким чином, новий законопроєкт має потенціал значно поліпшити доступ до фінансових послуг для українців, які цього потребують найбільше.

Джерело: Forbes