
За даними DW, У Німеччині, щоб навчитись водити машину та отримати посвідчення водія, потрібні не лише міцні нерви, а й чималі гроші. Нині це коштує від 2500 до 3500 євро, а часом і ще дорожче, свідчать дані Німецького автомобільного клубу ADAC. Для молоді, яка навчається, водійське посвідчення дедалі частіше стає предметом розкоші.
Вартість навчання та особливості системи
Хоча посвідчення водія, отримане в Європі, можна використовувати в будь-якій точці континенту, спосіб його отримання все ще залишається справою країни видачі. Кожна держава має власні концепції автошкіл, які зазвичай і визначають вартість послуг. Навчання у німецьких автошколах є обширним і врегульоване законом. Учень-водій повинен пройти щонайменше 14 академічних годин теорії та 12 практичних уроків водіння.
У сусідній Польщі, наприклад, навчання кермуванню складено набагато компактніше і є менш зарегульованим. Учні автошкіл там платять за отримання посвідчення водія від 600 до 900 євро. Тож деякі політичні діячі, як-от речник Християнсько-демократичного союзу (ХДС) з питань транспортної політики Флоріан Мюллер, закликають до запровадження "сучасної та новітньої підготовки водіїв", що була б доступною за ціною та враховувала б змінені умови дорожнього руху.
Складнощі для мігрантів
Автомобіль "досі залишається засобом пересування номер один" у Німеччині, і багато людей залежать від водійських прав, пояснює він у розмові з DW. Варша Ієр, яка приїхала до Німеччини з Індії на навчання у 2018 році, теж знає про це. Шлях до посвідчення водія був для неї доволі складним - як емоційно, так і фінансово. Утім, зійти з нього вона не могла, оскільки без автомобіля діставатися з дому у Кроненберзі до місця навчання у Вупперталі було занадто незручно.
Щоб мати змогу оплатити уроки водіння паралельно з навчанням, вона працювала в пекарні. Теоретичний іспит Варша Ієр склала з першої спроби, а от практичний довелося перескладати п'ять разів. "Головною проблемою були строгі умови іспиту, - каже Ієр у розмові з DW. - Я розумію їх важливість, однак, на мою думку, вони не відображають того, як люди насправді їздять у повсякденному житті". Загалом водійське посвідчення обійшлося їй у понад 5000 євро - усі її заощадження.
Проблеми з отриманням посвідчення
Особливо складно доводиться таким мігрантам, як вона, котрі мають мовний бар'єр і походять з країн з іншими транспортними системами. "Водіння в Німеччині досі залишається привілеєм. Дуже мало людей мають достатньо коштів, щоб заплатити за навчання водінню", - пояснює дівчина. Тож дедалі більше людей у Німеччині замислюються над тим, щоб отримати водійське посвідчення в сусідніх країнах, наприклад, у Польщі.
Однак цей обхідний шлях не такий вже й простий, зазначає речниця ADAC Катаріна Лука. "Багато хто забуває, що для отримання посвідчення водія потрібно прожити в країні понад пів року, а точніше - 185 днів. І до того ж є витрати на проживання та проїзд", - пояснює вона DW. Тому, за її словами, потрібні довгострокові рішення, щоб здешевити водійські права в Німеччині та реформувати систему автошкіл.
Реформа системи навчання
Для експерта ХДС з питань дорожнього руху Мюллера вихідною точкою є сам курс навчання: "Ми бачимо, що шлях до успішного отримання водійського посвідчення для водіїв-початківців став значно довшим". За даними спілки TÜV, відсоток провалів на іспитах з теорії перебуває на рекордному рівні: майже кожен другий кандидат не здає його з першого разу. При цьому більше третини не складають практичне водіння.
Німецькі земельні міністри транспорту закликають, серед іншого, спростити теоретичну частину навчання на отримання водійських прав. Однак чи здешевить це отримання посвідчення, сумнівається Курт Бартельс, голова Асоціації інструкторів з водіння Північного Рейну. Адже реєстрація на теоретичний іспит коштує лише 25 євро. "Що справді робить водійське посвідчення дорогим, так це збільшення кількості уроків водіння", - пояснює він у розмові з DW.
Використання нових технологій
"Наша клієнтура змінилася. Молоді люди більше дивляться не на дорогу, а у свої смартфони. Вони приходять до нас і не мають жодного уявлення про дорожній рух", - зазначає Бартельс. А дорожня ситуація також значно ускладнилася за останні роки. Поводження щодо нових учасників дорожнього руху, як-от електронних скутерів або системи допомоги водієві - все це потрібно враховувати в навчанні сьогодні. А це коштує грошей.
Крім того, автошколи стикаються зі збільшенням вартості оренди та транспортних засобів, а також з дедалі більшою нестачею інструкторів з водіння, наголошує Бартельс. Ще однією пропозицією зробити навчання більш ефективним і доступним фінансово є використання симуляторів водіння. Вони б дозволили віртуально відпрацьовувати базові техніки, як-от перемикання передач або погляд через плече. Особливо симулятор став би в пригоді автошколам з огляду на нестачу інструкторів з водіння, вважає Флоріан Мюллер.
В інших європейських країнах, наприклад у Франції, симулятори водіння вже є невід'ємною частиною навчання водіїв. У Німеччині вони досі чекають на визнання. Утім, Бартельс налаштований скептично: "Використання симулятора має відбуватися під наглядом інструктора з водіння. Крім того, симулятори ніколи не зможуть замінити водіння в умовах реального дорожнього руху, як-от на автобані або вночі".
Пропозиція Мюллера щодо здешевлення процедури отримання посвідчення водія нещодавно була відхилена в Бундестазі. Проте тиск, який змушує діяти, дуже великий: з 2020 року вартість уроків водіння та іспитів зросла на 38 відсотків - значно більше, ніж інфляція. "Може, наша підготовка водіїв є дорогою, але вона також є особливо ретельною", - зазначає речниця ADAC Лука, але додає: "Водночас ми також бачимо, що в інших країнах, де ціни на водійські права є нижчими, показники аварійності автоматично не зростають". В Австрії, наприклад, є можливість водіям-учням проходити приватну практику. Це може заощадити кілька уроків водіння. У Німеччині, з іншого боку, водійське посвідчення залишається "привілеєм, який тягне за собою інші привілеї", каже Варша Ієр. Перевагу мають ті, хто може собі це дозволити. Для всіх інших кермування наразі залишається недосяжним.
автошколи вартість навчання водійське посвідчення мігранти НімеччинаНові правила єс: жорсткі штрафи за порушення пдр
У єс запровадять нові правила, що посилюють відповідальність водіїв за серйозні порушення правил дорожнього руху. Зміни стосуватимуться заборони на водіння в усіх країнах єс.
26 березня 2025 р. 15:49
Криза в німецькому автопромі: загрози та виклики для галузі
Німецька автомобільна промисловість стикається з серйозними викликами, які загрожують її конкурентоспроможності. Зниження прибутків та нові мита можуть ускладнити ситуацію.
21 березня 2025 р. 09:49
Німеччина потребує термінового ремонту інфраструктури
Німеччина зіткнулася з серйозними проблемами інфраструктури після обвалу мосту в Дрездені, що викликало тривогу серед чиновників.
14 березня 2025 р. 07:49
Обмеження на в'їзд до Німеччини: понад 1,5 млн осіб
Німеччина запровадила нові обмеження на в'їзд для понад 1,5 мільйона осіб, які планують відвідати країну до 5 червня.
27 лютого 2025 р. 15:48