Безпека

В Україні сертифіковано перший вітчизняний комплекс розмінування

Комплекс «Гарт 5100» від XTI Engineering готовий до серійного виробництва після сертифікації.

В Україні сертифіковано перший вітчизняний комплекс розмінування

Перший вітчизняний комплекс розмінування

За даними Forbes, 9 травня Міністерство оборони України повідомило про успішну сертифікацію першого важкого дистанційного комплексу розмінування, розробленого українською інженерною компанією XTI Engineering. Цей комплекс, названий «Гарт 5100», вже готується до серійного виробництва.

Технічні характеристики «Гарт 5100»

Комплекс «Гарт 5100» має вражаючі можливості: він здатний очищати до 2 гектарів території за день. Всі етапи виготовлення машини здійснюються в Україні, що значно спрощує логістику, забезпечує швидке постачання, технічне обслуговування та ремонт.

Машина призначена для знешкодження різних типів мін та інших вибухонебезпечних предметів шляхом їх детонування та руйнування за допомогою молотків ланцюгового агрегату або фрези. Комплекс керується дистанційно на відстані до 600 метрів, що забезпечує безпеку оператора. За умови встановлення ретранслятора, безпечну відстань можна збільшити до понад 1 км.

Ефективність та адаптивність

«Гарт 5100» оснащений системою камер з широким кутом огляду, а його робоча швидкість становить 1,5 км за годину. За один світловий день комплекс здатен розмінувати понад 2 гектари територій, забруднених вибухонебезпечними предметами, з глибиною розмінування до 300 мм. Змінне обладнання дозволяє адаптувати роботу під різні типи ґрунтів.

Контекст та потреби України

Центр гуманітарного розмінування уклав перший контракт із «Українськими сервісами розмінування» 1 жовтня 2024 року. За даними Tony Blair Institute, щорічні витрати України на міни становлять $11,2 млрд, що є 5,6% ВВП 2021 року, переважно через скорочення агроекспорту та місцевих доходів.

11 лютого Міноборони анонсувало створення полігону для випробування нових технологій розмінування, включно з використанням штучного інтелекту, що має прискорити процес і знизити загрози для людей. Загалом Україні потрібно $29,8 млрд для розмінування територій, що на $4,8 млрд менше, ніж попередня оцінка, завдяки успішному обстеженню та очищенню земель, де проходили бойові дії.

Згідно з останнім звітом «Швидка оцінка завданої шкоди та потреб на відновлення» (RDNA4), підготовленим Світовим банком, урядом України, Європейським Союзом та ООН, загальна сума, необхідна для відновлення України після російського вторгнення, зросла з $486 млрд до $524 млрд.