Нові правила для операторів
27 червня 2025 року Міністерство цифрової трансформації України оголосило про запровадження нових інструментів для операторів зв'язку, які дозволять ефективно боротися зі спам-викликами та нав'язливою рекламою. Ці зміни, за словами відомства, стануть важливим кроком у захисті прав українців у телекомунікаційній сфері.
Оператори зв'язку отримають можливість блокувати спам, рекламу та потенційно шахрайські дзвінки. Згідно з новими правилами, бізнеси повинні укладати договори з операторами та реєструвати номери, з яких вони можуть телефонувати. У разі відсутності реєстрації, дзвінки з таких номерів можуть бути автоматично заблоковані.
Захист прав споживачів
Якщо спам-виклик все ж відбувся, споживачі можуть повідомити про це свого оператора, і номер спамера буде заблоковано. Міністерство цифрової трансформації підкреслює, що ці заходи спрямовані на захист українців від фейкових дзвінків та можливої дезінформації.
"Так ми захищаємо українців від фейкових дзвінків і можливої дезінформації", – зазначив представник Мінцифри.
Революційний крок для телеком-сфери
Мінцифри називає ухвалення постанови "революційним кроком для телеком-сфери", який створює чіткі та прозорі правила гри для ринку, у центрі якого – людина та її права. Згідно з новими правилами, українцям у зоні бойових дій не блокуватимуть SIM-картки за несплату, а під час першого підключення до мережі можна отримати безкоштовний пакет для спілкування з рідними.
Крім того, споживачі зможуть бачити всі витрати за номером та скасувати платні послуги в особистому кабінеті. Швидкість інтернету також буде обов'язково вказуватися в договорі, і у разі її невідповідності можна буде подати скаргу до регулятора НКЕК або звернутися до суду.
Стратегія розвитку телеком-сфери
Ці зміни є частиною стратегії, затвердженої Кабінетом Міністрів у червні 2025 року, яка передбачає розвиток телеком-сфери в Україні. Це перша стратегія розвитку сфери за часів незалежності, розроблена спільно з представниками ринку. Згідно зі стратегією, до 2030 року Україна зосередиться на розвитку стабільного зв'язку та інтернету, щоб забезпечити кожного українця доступом до цифрових послуг.
У фокусі стратегії також створення умов для масштабування інновацій 5G, IoT та онлайн-освіти, що сприятиме розвитку національної економіки. Стратегія є дорожньою картою для побудови цифрової інфраструктури, яка має на меті відновлення 100% пошкоджених мобільних та фіксованих мереж у регіонах та забезпечення 75% домогосподарств і 99% об'єктів соціальної інфраструктури фіксованим гігабітним інтернетом.
Згідно з інформацією Forbes, ці нововведення мають на меті покращити якість телекомунікаційних послуг в Україні та захистити споживачів від недобросовісних практик.