
За даними DW, Наприкінці березня, щойно закінчився опалювальний сезон, Україна почала шукати кошти на закупівлю газу на наступну зиму. Адже минулий опалювальний сезон виявився надзвичайно важким та завершився з рекордно низькими запасами газу у сховищах - 0,675 млрд кубометрів, що становить близько 2,2 відсотка від максимальної місткості сховищ. Такі дані були наведені у звіті Gas Infrastructure Europe (GIE).
Для порівняння: у 2023 році опалювальний сезон в Україні завершився із залишками газу на рівні понад 3,3 млрд кубометрів, або 11,1 відсотка місткості газових сховищ. Сезон відбору газу 2024-2025 років тривав 167 днів. Це свідчить про те, що зима, що минула, стала набагато складнішою з точки зору використання енергоресурсів.
У НАК "Нафтогаз України" повідомили, що опалювальний сезон став найважчим від початку повномасштабної війни росії проти України. За перші три місяці поточного року росія завдала понад вісім ракетно-дронових атак по об'єктах компанії, а це - понад 100 влучань. "Ми завершили найважчий сезон відбору газу з моменту повномасштабного вторгнення", - визнає т.в.о голови правління "Нафтогазу України" Роман Чумак, цитує пресслужба компанії.
Попри те, що росія обстрілювала газотранспортну інфраструктуру і раніше, минулого року Україна погано підготувалася до зими і увійшла в сезон, запевняючи, що країна не потребує імпорту газу, оскільки вистачить газу власного видобутку, зауважує директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. Він пояснює, що перед початком повномасштабного російського вторгнення у 2021 році закачка газу відбувалася відповідно до тодішніх нормативів, але в результаті, через активну фазу війни, споживання газу стрімко впало на 35-38 відсотків.
Внаслідок цього в українських сховищах утворився запас газу, який Україна "проїдала" останні три роки, не імпортуючи газ і декларуючи величезні успіхи внутрішнього видобутку, який насправді практично не змінювався. "Результатом стало те, що в цей рік ми фактично входили на мінімальних запасах газу. І, коли відбулися удари по структурі газовидобутку, перш за все по газоочисних і газокомпресорних станціях, ми втратили тиск в системі та втратили доступ до газу власного українського виробітку - на піках до 40 відсотків доступу до газу власного видобутку. Через це ми входимо в квітень з історично мінімальними рівнями газу в наших сховищах", - констатує Харченко.
Тепер через рекордне спустошення газосховищ "Нафтогаз" почав контрактувати газ за кордоном для наступної зими. Група, за словами очільника "Нафтогазу" Чумака, вже законтрактувала цьогоріч 1,5 мільярда кубометрів газу: 800 мільйонів кубометрів були терміново імпортовані на початку року, 400 мільйонів кубометрів надійдуть в Україну в рамках підготовки до наступної зими. Ще 300 мільйонів кубометрів LNG "Нафтогаз" закупив у компанії ORLEN.
Очільник "Нафтогазу" повідомив, що компанія залучає міжнародне фінансування та модернізує генерацію, зокрема вже забезпечила додаткові 177 МВт резервної генерації для понад 500 тисяч українців. "Протягом першого кварталу "Нафтогазу" вдалося залучити від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та уряду Норвегії близько 430 мільйонів євро, які вже незабаром будуть спрямовані на закупівлі імпортованого природного газу в обсязі мільярд кубометрів", - повідомив Чумак.
Він додав, що компанія веде перемовини із урядом і міжнародними фінансовими інституціями про залучення фінансування в обсязі одного мільярда євро для закупівлі понад двох мільярдів кубометрів газу. Колишній голова Оператора ГТС України Сергій Макогон вважає, що цього не вистачить - з урахуванням обсягів власного видобутку Україна потребуватиме імпорту від 5,5 мільярда до 6,3 мільярда кубометрів газу до початку наступного опалювального сезону.
"Це буде вимагати приблизно 2,5-3 мільярди доларів. Поки я чув про грантове фінансування у розмірі 0,4 мільярда доларів, - написав Макогон у Facebook. - Не думаю, що донори погодяться фінансувати всю закачку. Тому потрібно буде "Нафтогазу" та уряду шукати значні кошти".
На його думку, Україні необхідно створити запас на зиму на 1 листопада 2025 року на рівні мінімум 8,2 мільярда кубометрів газу без врахування буферного газу (12,8 мільярда кубометрів з врахуванням буферного газу) - це рівень, з яким Україна починала минулий опалювальний сезон. "Час працює проти України", - переконаний фахівець і пояснює, що гарантовані можливості імпорту газу становлять приблизно 50 мільйонів кубометрів на добу або 1,5 мільярда кубометрів на місяць.
"Тобто щоб імпортувати 4,6 мільярда кубометрів газу потрібно три місяці, а 5,6-6,3 мільярда - чотири місяці. І це при 100 відсотках завантаження, чого комерційно складно досягти", - зазначає Сергій Макогон. Він вважає, щоб встигнути імпортувати необхідні обсяги до 1 листопада, потрібно починати імпорт суттєвих обсягів газу вже з травня.
Тим часом експерти констатують, що поки незрозуміло і де брати гроші на закупівлю імпорного газу. Як повідомив голова комітету Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус, комітет ініціюватиме швидке ухвалення закону про компенсацію різниці в тарифах, аби "Нафтогаз" отримав додаткові кошти з бюджету для закупівлі газу.
"Ми будемо знову ініціювати закон про компенсацію різниці в тарифах. Будемо говорити з мінфіном, сподіваюся, вийдемо на якесь компромісне рішення для того, щоб все-таки це покращило і фінансовий стан, і ліквідність "Нафтогазу". Це, відповідно, дозволить виділити йому додаткові ресурси на закупівлю газу", - зазначив Герус під час Zoom-дискусії "Чи вистачить газу Україні: де взяти кошти на новий опалювальний сезон?"
Він наголосив, що на перший план у підготовці до майбутньої зими "виходить вже не стільки електроенергетика, як газовий сектор", але підвищення тарифів на газ і тепло навряд чи будуть. Як відомо, з 2022 року в Україні діє мораторій на підвищення тарифів на газ і тепло.
"Якщо держава сказала, що тарифи не змінюються, - це її відповідальність. І це означає, що вона має компенсувати цю різницю в тарифах, яка виникла", - переконаний Герус.
Взаєморозрахунки у рамках компенсації різниці в тарифах додадуть "Нафтогазу" до 1,5 мільярда доларів власних коштів, вважає Олександр Харченко. "Це може звільнити "Нафтогаз" від наявних боргів настільки, щоб він мав змогу залучити ще 1,2 мільярда додатково. Не грантових, а кредитних", - пояснює Харченко.
Як повідомляла агенція "Інтерфакс-Україна", у березні цього року ЄБРР затвердив позику для "Нафтогазу" на закупівлю природного газу на два наступні опалювальні сезони на суму до 270 мільйонів євро, додатково через ЄБРР буде направлено ще приблизно 140 мільйонів євро від уряду Норвегії.
Радниця прем'єр-міністра України з енергетики, заступниця голови наглядової ради "Нафтогазу" Наталія Бойко заявила, що Україна веде переговори з низкою країн, зокрема Норвегією та Канадою, про залучення грантового газу. "Ведуться достатньо високого рівня перемовини із залученням керівництва держави для можливості грантового залучення газового ресурсу, який ми візьмемо на деякий час, закачаємо в якості буфери, а потім залежно від типів перемовин, його можна повернути, продати або частками викуповувати", - сказала Бойко під час Zoom-дискусії.
І експерти, і посадовці також сподіваються на наступну теплу зиму. Читайте також: Чи вирішить польський сланцевий газ проблеми енергодефіциту ЄС?
газова інфраструктура економічна допомога енергетична безпека Нафтогаз України опалювальний сезонНафтогаз імпортує 4,5 млрд кубометрів газу до зими 2025
Нафтогаз України планує імпортувати 4,5 млрд кубометрів газу для підготовки до опалювального сезону 2025/2026, з яких 1,5 млрд кубометрів вже законтрактовано.
21 квітня 2025 р. 13:10
нафтогаз залучає €1 млрд для імпорту газу на зиму 2025-2026
нафтогаз україни веде активні переговори для залучення €1 млрд на імпорт газу для наступного опалювального сезону, оскільки власних коштів недостатньо.
03 квітня 2025 р. 13:16
Україна імпортує рекордні 5 млрд кубометрів газу з Європи
В Україні очікується імпорт до 5 млрд кубометрів газу через атаки рф на енергетичну інфраструктуру. Це в п’ять разів більше, ніж раніше.
26 березня 2025 р. 12:44
Україна планує закупити до 2 млрд кубометрів газу
Цього року Україні потрібно буде імпортувати до 2 млрд кубометрів газу для підготовки до опалювального сезону, повідомив генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко.
26 лютого 2025 р. 12:45