Економіка

Україна не домовилась про реструктуризацію зовнішнього боргу

Приватні тримачі українського зовнішнього боргу відмовились від реструктуризації, що ставить під загрозу виплату $600 млн наприкінці травня.

Відмова кредиторів від реструктуризації

Приватні тримачі українського зовнішнього боргу не погодились на його реструктуризацію під час чергового раунду перемовин, що відбулись з 12 до 23 квітня. Як повідомляє фондова біржа Euronext, Україна має виплатити $600 млн наприкінці травня, що викликає занепокоєння у Міністерства фінансів України.

Перемовини з кредиторами

Міністерство фінансів України, яке очолює Сергій Марченко, продовжує вести переговори з кредиторами, незважаючи на відмову від пропозиції реструктуризації. Юридичні та фінансові радники Мінфіну, зокрема компанії White & Case LLP та Rothschild & Co, працювали з комітетом кредиторів, що складається з інституційних тримачів облігацій на загальну суму $3,23 млрд. Кредитори надали контрпропозицію, але Мінфін не прийняв її.

Економічні умови

Сергій Марченко підкреслив, що боргові папери України прив’язані до економічного зростання, яке, за підсумками 2023 року, перевищило 3%. Однак, він зазначив, що це зростання не є ознакою стрімкого процвітання, а скоріше свідчить про крихке відновлення після значного падіння економіки, викликаного війною з росією. "Скромне економічне зростання у 2023-му не було ознакою стрімкого процвітання, а скоріше свідчило про крихке відновлення після майже 30% падіння, спричиненого вторгненням рф", – наголосив міністр.

Законодавчі ініціативи

31 липня 2023 року президент Володимир Зеленський підписав закон, який дозволяє Кабінету Міністрів тимчасово зупиняти виплати за зовнішнім державним боргом у разі необхідності. Цей закон став важливим кроком для підготовки до реструктуризації боргу, оскільки зовнішній борг України перед комерційними кредиторами, що підлягає реструктуризації, становить $23,4 млрд. Він включає єврооблігації, випущені під час реструктуризації 2015 року, а також цінні папери для фінансування бюджетних дефіцитів.

Перспективи

Уряд України намагається знайти компроміс з кредиторами, адже за останні два роки до боргу додалися несплачені відсотки через режим standstill. Під час першого раунду переговорів Мінфін пропонував списати 25% боргів, але кредитори погоджувались лише на 22,5% списання з можливістю відновлення зобов’язань у майбутньому. Уряд сподівається на успішне завершення наступних раундів переговорів, щоб уникнути фінансових труднощів у майбутньому.

Згідно з інформацією Forbes, ситуація з зовнішнім боргом залишається напруженою, і подальші дії уряду будуть критично важливими для стабільності економіки України.