Політика

Угода про припинення вогню між ДР Конго та повстанцями M23

Демократична Республіка Конго та повстанці M23 підписали угоду про припинення вогню в Катарі, щоб покласти край бойовим діям.

Угода про припинення вогню між ДР Конго та повстанцями M23

Угода про припинення вогню в Катарі

Демократична Республіка Конго (ДР Конго) та повстанці M23 підписали угоду про припинення вогню, що відбулася в Катарі. Ця угода, відома як Декларація принципів, передбачає, що обидві сторони повинні утримуватися від атак, "пропаганди ненависті" та "будь-яких спроб захоплення нових позицій силою". Декларація має на меті стати дорожньою картою до постійного врегулювання конфлікту.

Основні умови угоди

Сторони погодилися реалізувати умови угоди до 29 липня, а остаточна мирна угода має бути укладена до 18 серпня. Вона повинна відповідати угоді, досягнутій минулого місяця за посередництвом США між ДР Конго та Руанде, яка заперечує звинувачення у підтримці M23.

Конфлікт, що триває десятиліттями, загострився на початку цього року, коли повстанці M23 захопили великі території на сході ДР Конго, включаючи регіональну столицю Гому, місто Букаву та два аеропорти. За даними ООН, тисячі людей загинули, а сотні тисяч цивільних осіб були змушені залишити свої домівки. Повстанці M23 заперечують ці цифри, стверджуючи, що загинуло менше тисячі людей.

Реакція уряду та повстанців

Прес-секретар ДР Конго Патрік Муйя заявив, що угода враховує "червону лінію" уряду, включаючи "неготовність до переговорів" про виведення M23 з окупованих територій. Однак у відео, опублікованому на платформі X, переговорник M23 Бенжамін Мбонімпа зазначив, що угода не згадує про такий вивід.

Це перша пряма угода між двома сторонами з моменту, коли повстанці розпочали свою наступальну операцію на початку року. Катар повідомив, що переговори продовжаться. Комісія Африканського Союзу назвала цю декларацію "історичним моментом" у зусиллях щодо досягнення тривалого миру та безпеки в регіоні.

Історичний контекст

Декларація також окреслює зобов'язання відновити державну владу на сході ДР Конго. Це остання з багатьох невдалих мирних угод у регіоні. Одним з основних гравців у сьогоднішньому конфлікті є повстанці M23, які виникли з невдалої мирної угоди 16 років тому, що так і не призвела до демобілізації.

У березні президент ДР Конго Фелікс Тшісекеді та його румунський колега Пол Кагаме зустрілися в Катарі та закликали до негайного припинення вогню. Наступного місяця ДР Конго та група M23 погодилися на припинення вогню, яке було сприянням Катару, але бойові дії продовжилися на місцях.

Угода, досягнута в Вашингтоні в червні, була піддана широкій критиці, оскільки одним з основних стимулів для втручання США є доступ до величезних мінеральних багатств ДР Конго. Президент Трамп похвалився цим досягненням. Виникли розмови про те, що Тшісекеді та президент Руанди Пол Кагаме можуть відвідати Вашингтон, щоб зустрітися з Трампом разом, хоча дата ще не була визначена.

Додаткова інформація надана Емері Макумено. Для отримання більше новин з африканського континенту відвідайте BBCAfrica.com. Слідкуйте за нами в Twitter @BBCAfrica, на Facebook у BBC Africa або в Instagram на bbcafrica.

Згідно з інформацією BBC

Нове

Херсон: 10 років тюрми за співпрацю з окупантами

У Херсоні чоловіка засудили на 10 років за роботу в окупаційних структурах. Суд визнав його винним у добровільному зайнятті посади в незаконному органі влади.

0 хвилин

Конфлікт в ДР Конго: Майнінг колтану під контролем M23

У Східній Демократичній Республіці Конго повстанці M23 контролюють важливий майнінг колтану, що впливає на глобальну електроніку.

1 тиждень

Мирна угода між Конго та Руандею: реакції та наслідки

Підписання мирної угоди між Конго та Руандею викликало суперечливі реакції, зокрема від колишнього президента Джозефа Кабіли.

3 тижні

Руанда та ДР Конго підписали мирну угоду у Вашингтоні

Руанда та ДР Конго підписали мирну угоду, що може покласти край десятиліттям конфлікту між сусідами.

3 тижні, 1 день

Руанда та ДР Конго досягли угоди про мир

Руанда та ДР Конго підписали проект угоди, що може завершити десятиліття конфлікту в регіоні.

1 місяць

<