
Угода про надра: що відомо?
Народний депутат Ярослав Железняк, представник партії «Голос», повідомив про отримання тексту проєкту угоди про надра між Україною та США. За його словами, угода, отримана 26 березня, містить значні поступки на користь американської сторони, що викликає занепокоєння серед українських політиків.
Основні положення угоди
Проєкт угоди, датований 23 березня, складається з 58 сторінок і 18 розділів. Як зазначив Железняк, угода передбачає створення органу управління, до складу якого входитимуть п’ять осіб, з яких троє будуть представниками США, що матимуть право вето. Це викликає питання щодо суверенітету України в управлінні власними ресурсами.
"Це велика і дуже чітка угода. І вона не в нашу сторону", – підкреслив депутат.
Фінансові умови та ризики
Згідно з інформацією, внеском США у реалізацію угоди вважається допомога, надана Україні з 2022 року. Всі кошти фонду будуть конвертовані у валюту та виводитимуться за кордон. Якщо Україна не отримає передбачені виплати, уряд буде змушений компенсувати їх.
Железняк також звернув увагу на механізм розподілу прибутку: американська сторона отримує «роялті» першою, а Україна – з додатковим відрахуванням 4%. Це може призвести до значних фінансових втрат для української економіки.
Відсутність гарантій безпеки
Одним із найбільших недоліків угоди, на думку Железняка, є відсутність гарантій безпеки для України. Це викликає занепокоєння, особливо в контексті поточної безпекової ситуації в країні.
Контекст переговорів
Нагадаємо, що минулого тижня під час телефонної розмови з президентом України Володимиром Зеленським президент США Дональд Трамп обговорював питання енергетики. Трамп зазначив, що американські знання в цій сфері можуть допомогти Україні управляти енергетичними об’єктами, а участь США в управлінні стане «найнадійнішим захистом» для енергетичної інфраструктури України.
Трамп також пов’язує економічну співпрацю з безпекою України, стверджуючи, що угода про надра частково слугуватиме гарантією безпеки.
"Це вигідно і для України. Вони отримують певні гарантії безпеки, бо ми будемо там присутні", – підкреслив він.
Висновок
Угода про надра між Україною та США викликає багато запитань та занепокоєння серед українських політиків. Чи зможе Україна отримати вигоду з цієї угоди, чи вона стане ще одним прикладом невигідних компромісів? Час покаже, але наразі важливо уважно стежити за розвитком подій.
Джерело: Forbes
гарантії безпеки економіка ресурси США угодаЗеленський планує відмовитися від угоди з сша про рідкоземельні метали
Президент України Володимир Зеленський має намір відмовитися від угоди, що надає американським компаніям пріоритет у видобутку рідкоземельних металів в Україні.
31 березня 2025 р. 08:59
Уряд України отримав текст угоди з сша про надра
Уряд України отримав текст угоди з сша про надра, який наразі опрацьовується. Перший віцепремʼєр Юлія Свириденко зазначила, що публічні дискусії шкодять переговорам.
28 березня 2025 р. 11:26
Зеленський отримав запрошення на зустріч з Трампом у Вашингтоні
Президент України Володимир Зеленський отримав запрошення від Дональда Трампа на зустріч у Вашингтоні після узгодження проєкту угоди про надра.
26 лютого 2025 р. 13:47