Опублікований текст угоди
Ексголова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм у неділю, 30 березня, опублікував повний текст проєкту угоди між Україною та урядом Сполучених Штатів про створення Reconstruction Investment Fund. Документ підготували юристи Freshfields на замовлення американської державної фінансової корпорації DFC. Найєм поділився текстом у своєму Telegram-каналі, а детальний аналіз виклав на Facebook.
Мета публікації
"Я (…) вважаю правильним, щоби з ним змогли ознайомитися ті, кому справді важливо розуміти суть: юристи, економісти, аналітики, громадськість. Це не спроба зірвати угоду чи зупинити процес (…) Я навів конкретні пропозиції, що варто змінити. І якщо дочитаєте до кінця, стане зрозуміло: ця угода - не загроза, а потенційна можливість", - написав Найєм у Facebook.
Зміст документа
Опублікований текст містить 55 сторінок англійською мовою, хоча раніше повідомлялося про 58 сторінок, як зазначає інформагенція "Інтерфакс-Україна". Найєм, який раніше також був народним депутатом та журналістом-розслідувачем, не розкриває, хто саме надав йому текст угоди, але запевняє, що це не джерела в українському, американському чи російському уряді. Він також зазначив, що має дозвіл на публікацію тексту.
Інвестиційний інструмент
За словами експосадовця, угода є класичним інвестиційним інструментом: з прибутковістю, одиницями участі, ризиками, управлінцями й абсолютно чіткою логікою - хто керує, той і отримує вигоду. "Це сувора корпоративна угода, виписана мовою штату Делавер. Дизайн простий: США - ухвалюють рішення, Україна - передає ресурси і бере зобов'язання", - зазначає Найєм.
Перспективи угоди
Найєм вважає, що поточна версія угоди є технічною пропозицією американської сторони, розробленою з фокусом на максимальну гнучкість для DFC та General Partner. "Це не догма, не фінал, не вирок. І саме зараз - найкращий момент, щоби цю архітектуру перетворити на партнерську модель, яка працює на обидві сторони", - підкреслив ексголова Держрозвитку.
Реакція уряду
Раніше в українському уряді підтвердили, що отримали від американської сторони нові пропозиції щодо угоди про копалини, але назвали її "робочою версією", а публічні дискусії - шкідливими.
Читайте також: Зеленський не підпише угоду про надра, якщо це загрожуватиме вступу України в ЄС.
Джерело: DW