
За даними CNN, У п'ятницю, 18 квітня 2025 року, Туреччина розпочала поспішно організовані масові судові процеси, щоб притягнути до відповідальності деяких з сотень людей, які взяли участь у масштабних демонстраціях проти ув'язнення мера Стамбула Екрема Імамоглу. Імамоглу є основним суперником президента Реджепа Тайїпа Ердогана. У двох переповнених залах суду в стамбульському палаці правосуддя Чаглаян на лаві підсудних опинилися 189 осіб, серед яких журналісти, студенти та активісти. Судді вирішили розділити список обвинувачених на менші групи після розгляду процедурних клопотань адвокатів.
Обвинувачення проти підсудних виникли внаслідок протестів, які спалахнули після арешту Імамоглу 19 березня за звинуваченнями у корупції. Критики вважають цей крок спробою усунути ключового суперника Ердогана напередодні виборів, які очікуються у 2028 році. Під час демонстрацій було заарештовано щонайменше 1400 осіб, що стало одним з найбільших викликів для тривалої влади Ердогана, який прагне продовжити своє президентство.
Організація Human Rights Watch (HRW) засудила ці судові процеси як політично мотивовані, вказуючи на відсутність доказів та називаючи обвинувачення несумісними з демократичними нормами. Невелика група батьків та прихильників зібралася біля суду перед початком процесів, вимагаючи справедливості для студентів, які є серед обвинувачених. Вони тримали плакати, випускали повітряні кулі та вигукували: "Ми хочемо справедливості для наших дітей". "Ми випускаємо ці кулі, щоб символізувати їхнє право на вільний вираз думок, право на освіту та право на вільне життя", - йдеться у заяві групи.
Вісім журналістів, які були заарештовані під час висвітлення протестів у Стамбулі, також з'явилися в суді в п'ятницю. Один з адвокатів закликав до негайного закриття справи, заявивши, що "журналісти виконували свої конституційно захищені обов'язки". HRW проаналізувала обвинувачення проти 650 демонстрантів, яких звинувачують у правопорушеннях, пов'язаних з протестами, зазначивши, що 120 з них були обвинувачені за збори, що відбулися після закінчення восьмиденного заборони на протести. Потенційні терміни покарання коливаються від шести місяців до п'яти років, але в деяких випадках докази виявилися слабкими. У одному з випадків камінь, нібито триманий протестувальником, був вказаний як зброя.
Протестувальники в столиці Анкарі стикнулися з поліційними водометами. У Стамбулі поліція застосувала перцевий спрей, а деякі офіцери били та штовхали демонстрантів після того, як кілька феєрверків та інших предметів були кинуто в бік поліції. Х'ю Вільямсон, директор HRW в Європі, розкритикував судові процеси як "попередження проти здійснення прав на мирний протест або вільний вираз думок" та закликав прокурорів відмовитися від обвинувачень без конкретних доказів.
Запис Туреччини щодо прав на збори давно викликає критику, оскільки Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) виніс понад 70 рішень проти Анкари з 2010 року за непропорційні репресії. Рада Європи закликала Туреччину захистити "право на мирний протест". "Презумпція невинуватості, використання попереднього ув'язнення виключно як заходу останньої інстанції та захист політичного виразу" повинні бути гарантовані, - зазначила Рада. Незважаючи на це, уряд Ердогана посилив контроль, а Freedom House, американська неприбуткова організація, охарактеризувала Туреччину як "незвільнену" на фоні цензури та законів про спостереження.
Поки тривають судові процеси, спостерігачі попереджають про поглиблення авторитаризму. Близько 90% турецьких медіа перебувають під впливом уряду, а журналісти регулярно стають мішенню. Ці справи підкреслюють ширшу ерозію прав під час правління Ердогана, який перебуває при владі з 2003 року і може залишитися на посаді до 2029 року. Вибори заплановані на 2028 рік, але можуть відбутися раніше, якщо Ердоган, якому 71 рік, хоче знову балотуватися. Імамоглу випереджає президента в деяких опитуваннях.
Екрем Імамоглу права людини протести Реджеп Тайїп Ердоган судові процесиАрешт мера Стамбула: протести проти Ердогана зростають
Мер Стамбула Екрем Імамоглу вперше з моменту арешту з'явився в суді, що викликало масові протести в Туреччині.
11 квітня 2025 р. 12:23
Протести в Туреччині: арешт журналістів та заборона мітингів
У Туреччині арештовано семеро журналістів під час протестів у Стамбулі, включаючи фотографа AFP. Це викликало обурення серед правозахисників.
25 березня 2025 р. 20:08
Протести в Туреччині: затримано понад тисячу осіб після арешту мера
Після арешту мера Стамбула Екрема Імамоглу в Туреччині відбулися масові протести, внаслідок яких затримано понад тисячу осіб.
24 березня 2025 р. 10:07