
Нестабільність на ринку облігацій
За даними BBC, Ринки акцій по всьому світу залишалися відносно стабільними цього тижня після періоду хаосу, викликаного торговими тарифами США. Проте інвестори уважно стежать за ринком облігацій США, який зазвичай не підлягає різким коливанням. Нещодавно, у вкрай рідкісному випадку, ставка, яку уряд США повинен був сплатити за своїми облігаціями, різко зросла, тоді як ціна самих облігацій впала. Ця волатильність свідчить про те, що інвестори втрачають довіру до найбільшої економіки світу.
Чому це важливо?
Коли уряд хоче позичити гроші, він зазвичай робить це, продаючи облігації інвесторам на фінансових ринках. Облігація - це, по суті, боргове зобов'язання, за яке уряди сплачують відсотки. У США облігації відомі як "Treasuries". Такі виплати здійснюються протягом кількох попередньо узгоджених років, перш ніж відбудеться повна і остаточна виплата, коли облігація "дозріває".
Інвестори, які купують облігації, в основному складаються з фінансових установ, від пенсійних фондів до центральних банків, таких як Банк Англії. Інвестори купують державні облігації, оскільки вони вважаються безпечним місцем для інвестування своїх грошей. Існує невеликий ризик того, що уряд не поверне гроші, особливо для економічної супердержави, як США. Тому, коли економіка нестабільна, інвестори зазвичай переводять свої кошти з волатильних ринків акцій у облігації США.
Реакція на тарифи
Однак нещодавно цього не сталося. Спочатку, після оголошення тарифів 2 квітня, коли акції впали, інвестори, здавалося, кинулися до облігацій США. Проте, коли перші з цих тарифів набрали чинності 5 квітня, а Трамп посилив свої політики, інвестори почали скидати державні облігації, що призвело до різкого зростання процентної ставки, яку уряд США повинен був сплатити за позиками. Так званий дохід від державних запозичень США за 10 років зріс з 3,9% до 4,5%, тоді як дохід за 30-річними облігаціями підскочив до майже 5%.
Вплив на економіку
Чому відбулася така різка розпродаж? У короткому викладі, невизначеність щодо впливу тарифів на економіку США призвела до того, що інвестори більше не вважали державні облігації таким безпечним вкладенням, тому вимагали більших доходів за їх купівлю. Чим вищий сприйнятий ризик, тим вищий дохід, який інвестори хочуть отримати, щоб компенсувати його.
Якщо уряд США витрачає більше на виплату відсотків за боргами, це може вплинути на бюджети та державні витрати, оскільки стає дорожче для уряду підтримувати себе. Це також може безпосередньо вплинути на домогосподарства та, ще більше, на бізнеси. Джон Кенаван, провідний аналітик Oxford Economics, зазначає, що коли інвестори стягують вищі ставки за позики уряду, інші ставки за кредитами, які мають більший ризик, такі як іпотеки, кредитні картки та автокредити, також зазвичай зростають.
Вплив на малий бізнес
Малий бізнес, особливо, ймовірно, постраждає найбільше від будь-яких негайних змін у ставках позик, оскільки більшість власників будинків у США мають фіксовані угоди на термін від 15 до 30 років. Якщо бізнеси не можуть отримати доступ до кредиту, це може зупинити економічне зростання та призвести до втрати робочих місць з часом. Кенаван додає, що банки можуть стати більш обережними у наданні кредитів, що може вплинути на економіку США.
Реакція Трампа
Після введення тарифів Трамп закликав свою націю "триматися міцно", але, здається, потенційна загроза для робочих місць і економіки США зупинила президента. Після заворушень на ринку облігацій він оголосив про 90-денну паузу для підвищених тарифів на всі країни, окрім Китаю. Однак 10% загальний тариф на всі країни залишається. Це стало точкою тиску для Трампа - і тепер світ це знає.
"Хоча президент Дональд Трамп зміг витримати розпродаж на ринку акцій, як тільки ринок облігацій почав слабшати, залишалося лише питання часу, коли він піддасться", - говорить Пол Ашворт, головний економіст Північної Америки в Capital Economics. За даними американських ЗМІ, саме міністр фінансів Скотт Бессент, який отримав безліч дзвінків від бізнес-лідерів, відіграв ключову роль у переконанні Трампа.
Порівняння з Великою Британією
Реакція ринку облігацій викликала порівняння з відомим міні-бюджетом колишньої прем'єр-міністрки Великої Британії Ліз Трасс у вересні 2022 року. Тоді невизначені податкові знижки налякали інвесторів, які почали скидати британські державні облігації, що призвело до втручання Банку Англії для купівлі облігацій, щоб врятувати пенсійні фонди від краху. Деякі аналітики припустили, що центральний банк США, Федеральна резервна система, міг бути змушений втрутитися, якби розпродаж погіршився.
Хоча доходи від облігацій стабілізувалися, деякі можуть стверджувати, що шкода вже завдана, оскільки вони залишаються вищими, ніж до введення загальних тарифів. "Можливо, найтривожнішим аспектом нещодавньої турбулентності є виникнення ризикової премії в облігаціях США та долара, подібно до того, що пережила Велика Британія у 2022 році", - зазначає Йонас Голтерман, заступник головного економіста ринків у Capital Economics.
Проте, якщо ви не є покупцем першого житла або не продаєте свій будинок, американці навряд чи відчують негайний вплив підвищення витрат на іпотеку, на відміну від британців, які укладали нові короткострокові фіксовані угоди. З 2010 року іноземна власність облігацій США майже подвоїлася, зросла на 3 трильйони доларів, згідно з даними Deutsche Bank. Японія володіє найбільшою кількістю облігацій США, але Китай, архі-ворог США в цій глобальній торговій війні, є другим найбільшим власником державного боргу США у світі. Питання виникли щодо того, чи спровокувало це розпродаж боргу у відповідь на величезні тарифи. Проте, це малоймовірно, оскільки будь-який розпродаж "збіднив би Китай більше, ніж зашкодив би США", за словами Capital Economics.
економіка інвестиції облігації Трамп фінансові ринкиСпад довіри до економіки США через тарифи Трампа
Довіра до економіки США різко падає через введення нових тарифів Дональда Трампа, що викликало паніку серед інвесторів.
09 квітня 2025 р. 12:37
Торги на фондовому ринку США: інвестори сподіваються на угоди
Фондові ринки США зупинили падіння, оскільки інвестори сподіваються на угоди замість тарифів. S&P 500 завершив день з незначним зниженням.
07 квітня 2025 р. 21:15
Азійські ринки падають через тарифи Трампа
Азійські фондові ринки зазнають значних втрат через наслідки тарифів, введених президентом США Дональдом Трампом. Основні індекси впали на відкритті в понеділок.
07 квітня 2025 р. 04:40