Економіка

Ціни на нафту знижуються через деескалацію конфлікту в регіоні

Ціни на нафту різко знизилися на фоні ознак деескалації конфлікту між Ізраїлем та Іраном, що вплинуло на ринок.

Ціни на нафту знижуються через деескалацію конфлікту в регіоні

Зниження цін на нафту

За даними DW, Починаючи з понеділка, 23 червня, ціни на нафту стрімко почали знижуватися з огляду на ознаки деескалації у війні між Ізраїлем та Іраном. Сировина північноморського сорту Brent зранку вівторка подешевшала приблизно на 2,7 долара за барель, а порівняно з піковими цінами наприкінці минулого тижня - на цілих 12 доларів. Подібна динаміка спостерігається й у торгівлі іншими сортами.

Оптимізм на ринках

Оптимізм на ринках окреслився після пропозиції президента США Дональда Трампа про припинення вогню. Ціни у вівторок повернулися до рівня середини червня - до воєнної ескалації між Іраном та Ізраїлем. Ця динаміка наочно демонструє, наскільки великими є ризики війни у регіоні для стабільності цін на нафту.

Погрози Ірану

Один з основних чинників: погрози Ірану закрити для судноплавства Ормузьку протоку. З відповідним закликом до іранської влади у неділю, 22 червня, звернувся парламент країни. Серед перших, хто відреагував на загрозу закриття протоки, був Китай. Влада у Пекіні закликала міжнародну спільноту до негайної деескалації іранської кризи. Речниця міністерства закордонних справ Китаю у понеділок заявила, що Пекін докладає зусиль, аби уникнути дестабілізації регіону через війну між Ізраїлем та Іраном, яка становить загрозу світовій економіці.

Вплив Китаю

Напередодні вплинути на Іран, щоб той не блокував протоку, Китай закликав глава Держдепартаменту США Марко Рубіо. "Я б радив уряду Китаю зателефонувати їм (керівництву Ірану - Ред.) оскільки вони дуже залежать від Ормузької протоки у питанні поставок нафти", - зазначив Рубіо у неділю, 22 червня, в інтерв'ю телеканалу Fox News.

Ормузька протока

Ормузька протока між Перською та Оманською затоками вважається одним з ключових транзитних маршрутів у глобальних ланцюгах поставок нафти. Ширина протоки між Іраном і Оманом становить 33 кілометри, а судноплавний коридор становить завширшки лише по дві милі в один бік. Цей морський транспортний коридор хронічно переповнений танкерами та іншими кораблями, і будь-які перебої у перетині протоки є болючими для ланцюгів поставок.

Вартість фрахту

До оголошення припинення вогню стрімко підскочили не лише ціни на нафту, але й вартість фрахту вантажних суден. Нервовість серед учасників ринку підсилювали повідомлення про перепони у навігації - невідомі на тлі ескалації конфлікту між Іраном та Ізраїлем створювали завади на радіочастотах. За даними фахових інформаційних ресурсів, вартість фрахту з країн Перської затоки наприкінці минулого тижня підскакувала на 20-40 відсотків, залежно від регіону поставок.

Поставки нафти

За даними Агенції США з енергетичної інформації, 82 відсотки поставок нафти через Ормузьку протоку здійснюються до країн Азії. Близько 70 відсотків цих обсягів припадає на Китай, Індію, Японію і Південну Корею. Левову частку іранської нафти споживають Китай та Індія. "Тому Іран зважатиме на те, щоб не дратувати Китай, перекриваючи потік нафти", - зазначив, зокрема, провідний економіст банку ING Карстен Бжескі.

Військові загрози

Ще одним чинником стримування для Ірану може бути той факт, що свободу судноплавства в Ормузькій протоці забезпечує військово-морський флот США, база якого розташована у Бахрейні. Блокада протоки з боку іранського ВМФ, вочевидь, могла би обернутися прямою військовою конфронтацією між країнами. Крім того, блокада може різко погіршити відносини Ірану з Саудівською Аравією і Об'єднаними Арабськими Еміратами - країнами, з якими Тегерану останнім часом значними зусиллями вдалося покращити відносини.

Висновки

Зрештою, ще один вагомий чинник, який, на думку експертів, свідчить проти блокади - шкода для самого Ірану як третього за обсягами експортера нафти у регіоні. "Економіка Ірану сильно залежить від морських торгівельних шляхів, а залежність у питанні експорту нафти становить 100 відсотків", - цитує агенція Reuters аналітичну записку консалтингової компанії JP Morgan. "Перекриття Ормузької протоки зашкодило би відносинам Ірану з головним покупцем його нафти Китаєм", - йдеться у документі.

Країни Перської затоки у минулому вже доклали деяких зусиль, аби диверсифікувати шляхи експорту нафти. Зокрема, Саудівська Аравія запустила нафтопровід між частиною власних нафтових родовищ та експортним терміналом в Оманській затоці. Потужність нафтогону становить 5 мільйонів барелів на день. За оцінкою Агенції США з енергетичної інформації, на даний момент до транспортування цим маршрутом готові близько 2,6 мільйона барелів на день.

Нове

США шукає нових партнерів для системи «Золотий купол»

Адміністрація США активізує пошук нових партнерів для системи протиракетної оборони через напружені відносини з Ілоном Маском.

0 хвилин

Ескалація конфлікту в Ірані: наслідки для світової економіки

Конфлікт між Ізраїлем, США та Іраном призвів до нових загроз для світової економіки, зокрема через можливу блокаду Ормузької протоки.

3 тижні, 6 днів

Ціни на нафту обвалилися після іранського удару по Катару

Ціни на нафту різко впали після ракетного удару Ірану по американській базі в Катарі, що викликало занепокоєння на ринку.

4 тижні

США готують план на випадок перекриття Іраном Ормузької протоки

Американські військові розробляють стратегію на випадок, якщо Іран закриє Ормузьку протоку, ключовий маршрут для транспортування нафти.

4 тижні

Марко Рубіо закликав Китай запобігти закриттю Ормузької протоки

Держсекретар США Марко Рубіо закликав Китай вплинути на Іран, щоб той не закривав Ормузьку протоку, важливий маршрут для постачання нафти.

4 тижні, 1 день

<