Безпека

Цифрова трансформація ЗСУ: нові технології на полі бою

Збройні сили України впроваджують цифрові технології для покращення ефективності на полі бою, зокрема через мобільні додатки та системи штучного інтелекту.

Цифрова трансформація ЗСУ

Від початку повномасштабної війни Збройні сили України переживають стрімку цифрову трансформацію. Впроваджені мобільні додатки, такі як "Резерв +", дозволяють військовозобов’язаним оновлювати свої військово-облікові дані без відвідування ТЦК або подаватися на вакансії до війська онлайн. Інший додаток, "Армія+", спрощує бюрократичні процеси для військовослужбовців.

На полі бою цифрові інструменти, зокрема бойова система Delta, яка пройшла сертифікацію безпеки за стандартами НАТО, допомагають військовим відстежувати пересування ворога й планувати операції в режимі реального часу. Система доповнена штучним інтелектом для автоматичного виявлення цілей.

Інтерв'ю з Катериною Черногоренко

Про цифрові розробки і досягнення української армії та те, чого в Україні можуть повчитися її міжнародні партнери, DW поговорила із заступницею міністра оборони з питань цифровізації Катериною Черногоренко, яка нещодавно побувала з візитом у Берліні.

Стратегічні зустрічі в Берліні

"Цифрові інструменти зараз визначають, як діють сучасні армії, і у Берліні ми ділилися тим, як Україна ці технології на полі бою ефективно використовує", - зазначила Черногоренко. Вона підкреслила, що в основі української стратегії лежить система ситуативної обізнаності Delta, яка об'єднує все: від виявлення цілі до її аналізу і завдання удару.

"Kill chain" - важливий термін для сучасної технологічної війни, адже виграє не та сторона, яка має найбільше зброї, а та, яка може найшвидше технологічно адаптуватися. Наприклад, потоплення корабля "москва" стало можливим завдяки системі Delta.

Використання штучного інтелекту

Україна показує світу приклад, як можна інтегрувати сучасні технології у війну, зокрема використання штучного інтелекту для розпізнавання об'єктів. Міністерство оборони розробило платформу Avengers, яка використовує штучний інтелект і розпізнає ворожу техніку за різних погодних умов.

Для обробки потоку відеоданих у реальному часі з тисяч безпілотників-розвідників Україна також створила модуль "Вежа" в рамках системи Delta. Ця тріада систем - Delta, "Вежа" і Avengers - дозволяє нашим військам завершити повний цикл ураження цілі всього за сім хвилин.

Досвід для Німеччини

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що планує зробити Бундесвер "найсильнішою неядерною армією в Європі". Черногоренко зазначила, що німецькі партнери зацікавлені у практичних рішеннях, які вже працюють на полі бою. Мобільним додатком “Резерв+” вже користуються 4,5 мільйона призовників, резервістів та військовозобов'язаних українців.

"Це найбільший цифровий продукт, який коли-небудь запускало міністерство оборони України. Додаток покликаний зробити мобілізацію розумнішою, доступнішою та повністю цифровою", - підкреслила вона.

Кібербезпека як пріоритет

Кіберпростір офіційно став полем бою, де відбуваються реальні бойові дії. Черногоренко зазначила, що Україні та її союзникам необхідно розбудовувати системну стійкість та оборону в кіберсфері. Міністерство оборони запустило курс кібергігієни через додаток “Армія+”, де є простий посібник з основ цифрової безпеки.

Майбутнє України в цифровій безпеці

"Україна має намір експортувати свою систему ситуаційної обізнаності Delta, яка вже відіграла вирішальну роль у багатьох військових операціях", - підсумувала Черногоренко. Вона вважає, що справжній успіх прийде тоді, коли українські військові системи будуть розгорнуті в країнах-союзниках, посилюючи їхню боєготовність.

Згідно з інформацією DW, Україна демонструє, як сучасні технології можуть змінити хід війни і підвищити ефективність армії.