
Вимоги Трампа та їх наслідки
За даними Forbes, Вимоги президента США Дональда Трампа про те, щоб Україна офіційно визнала анексію Криму у рамках мирної угоди з росією, раптово поставили європейські столиці перед болісним вибором: залишатися на боці Києва або стати на бік Вашингтона. Як повідомляє Financial Times, це питання стало «червоними лініями» для ЄС, оскільки воно стосується не лише Криму, а й майбутніх прагнень України до членства в НАТО.
Розбіжності в європейських столицях
Деякі європейські чиновники висловлюють побоювання, що розбіжності щодо одностороннього проєкту угоди адміністрації Трампа можуть випробувати двосторонні відносини з Лондоном, Берліном та іншими столицями. Це може підірвати трансатлантичну безпеку і навіть зірвати саміт НАТО наприкінці червня. Пропозиція Вашингтона визнати контроль москви над Кримом, що порушує узгоджену політику НАТО, є, можливо, найбільшою поступкою, яку він зробив москві за останні місяці.
Тиск на Київ
Адміністрація Трампа також виключила членство України в НАТО, оскільки росія давно заперечує обіцянку НАТО прийняти Київ в альянс у майбутньому. У той час як москву обсипали заохоченнями, Київ зазнавав тиску та погроз. Йому мало що пропонували в обмін на відмову від своєї території. Високопоставлений дипломат ЄС зазначив, що найгіршим варіантом було б, якби США не змогли досягти угоди між Україною та росією, і все це було б навʼязане Україні.
Позиція ЄС
Західні чиновники повідомили, що європейські столиці не підтримають жодних кроків США щодо визнання Криму російським або тиску на Київ з метою змусити його погодитися на це. Голова зовнішньополітичного відомства ЄС Кая Каллас підкреслила: «Крим – це Україна». Вона також зазначила, що Крим і майбутні прагнення до членства в НАТО – це для ЄС «червоні лінії», від яких вони не можуть відмовитися.
Дипломатична криза
Статус Криму може створити серйозну дипломатичну кризу для НАТО, чия заявлена позиція полягає в тому, щоб ніколи не визнавати контроль росії над півостровом. Аналогічні розбіжності, ймовірно, посиляться і всередині ЄС, зокрема щодо того, що робити з економічними санкціями блоку, введеними проти росії, якщо Вашингтон вирішить піти далі і зняти обмеження.
Перспективи переговорів
Надії Європи на включення в переговори під керівництвом США були розбиті, коли держсекретар США Марко Рубіо відмовився від зустрічі в Лондоні з українськими та європейськими офіційними особами. Натомість спеціальний посланник Трампа Стів Віткофф вирішив зробити свій четвертий візит до Кремля. Адміністрація Трампа представила Києву проєкт угоди за принципом «або погоджуйся, або йди» з вкрай вигідними для москви умовами, включаючи визнання США суверенітету росії над Кримом.
Відмова Зеленського
Президент Володимир Зеленський відмовився визнати суверенітет росії над будь-якою територією, яку вона захопила з 2014 року. Трамп обрушився з критикою на позицію Зеленського, назвавши її «вкрай шкідливою» для його мирних зусиль. 23 європейські столиці, які є членами як ЄС, так і НАТО, намагаються знайти компроміси з адміністрацією Трампа щодо майбутніх зобовʼязань США у сфері європейської безпеки, щоб уникнути повномасштабної митної війни, яка може серйозно вплинути на їхню економіку.
дипломатична криза ЄС Крим НАТО ТрампТрамп може зустрітися із Зеленським на похороні Папи Римського
Президент США Дональд Трамп висловив можливість зустрічі з Володимиром Зеленським під час похорону Папи Римського Франциска у Ватикані.
25 квітня 2025 р. 18:44
Трамп вимагає угоди з росією: чи можлива мирна домовленість?
Президент США Дональд Трамп натякає на легкість укладення угоди з росією, але його підходи викликають занепокоєння. Чи зможе він досягти миру в Україні?
24 квітня 2025 р. 11:40
Зеленський: Україна не визнає Крим російським у мирних переговорах
Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що Київ не визнає Крим російським у рамках мирних угод, спростувавши інформацію з американських ЗМІ.
22 квітня 2025 р. 19:36
США пропонують Україні план завершення війни з росією
Адміністрація Трампа передала Україні пропозиції щодо завершення війни з росією, включаючи визнання анексії Криму.
21 квітня 2025 р. 07:36