Політика

Трамп ставить під сумнів підтримку НАТО: нові виклики для Європи

Президент США Дональд Трамп заявив, що європейські країни не можуть розраховувати на беззастережну підтримку НАТО, що ставить під загрозу світовий порядок.

Трамп ставить під сумнів підтримку НАТО: нові виклики для Європи

Трамп і нові виклики для НАТО

Через 80 років після закінчення Другої світової війни президент США Дональд Трамп дав зрозуміти, що європейські країни більше не можуть розраховувати на беззастережну американську підтримку в рамках НАТО. На тлі війни росії проти України, як усьому Євросоюзу, так і новому уряду ФРН, очолюваному канцлером Фрідріхом Мерцом, доведеться визначитися зі стратегією у сфері безпеки.

Історичний контекст

8 травня 1945 року вермахт капітулював, що поклало край Другій світовій війні в Європі. Війна, що почалася з вторгнення нацистської Німеччини до Польщі 1 вересня 1939 року, призвела до загибелі близько 60 мільйонів людей, включаючи шість мільйонів євреїв, вбитих під час Голокосту. Після падіння націонал-соціалістичного режиму в Німеччині, в Європі та за її межами встановився новий, двополярний світопорядок, який проіснував близько 40 років.

Напруженість між Сходом і Заходом

Під час війни західні союзники - США, Великобританія і Франція - домоглися перемоги над гітлерівською Німеччиною разом із Радянським Союзом. Однак ще до капітуляції нацистської Німеччини у відносинах між західними союзниками і СРСР почало проявлятися напруження. Західні держави виступали за демократію, тоді як СРСР прагнув встановити комуністичну систему в країнах, звільнених радянськими військами.

Доктрина Трумена

У 1947 році президент США Гаррі Трумен презентував так звану "доктрину Трумена", метою якої була підтримка вільних народів, які чинять опір поневоленню. Європа була розділена на дві сфери впливу: східну, де домінував СРСР, і західну, де впливали США. Німеччина стала центром цього протистояння, а Берлінський мур проходив через саме серце країни.

Сучасні виклики

Після розпаду Радянського Союзу і завершення протистояння Сходу і Заходу, здавалося, що вся Європа розвиватиметься мирно. Однак після повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року ілюзії зникли. Трамп, який розпочав свій другий термін на посаді глави Білого дому в січні 2025 року, поставив під сумнів упевненість у тому, що США нададуть військову допомогу іншим членам НАТО.

Перспективи для Європи

"Якщо вони (інші члени НАТО) не платитимуть, ми не будемо їх захищати", - заявив Трамп у березні. Історик Норберт Фрай зазначає, що трансатлантичний порядок, встановлений після Другої світової війни, розпадається на наших очах. Німеччина повинна зробити все можливе, щоб Європейський Союз зміг вижити в політичному, економічному і військовому плані без США, якщо це буде потрібно.

Висновки

Німеччина, під керівництвом нового канцлера Фрідріха Мерца, має стати незалежною від Америки в питаннях політики безпеки. Однак історик Манфред Гертемакер вважає, що уявлення про можливу незалежність Європи від США є "повною ілюзією". Ядерне стримування має, як і раніше, гарантуватися американцями, тому важливо повернутися до тісної співпраці між США і Європою на основі нового розрахунку.

Таким чином, світ стоїть на порозі нових викликів, які можуть суттєво змінити глобальний порядок, встановлений після Другої світової війни. За даними DW, це може стати початком нової ери в міжнародних відносинах.