Умови для перемир'я у Чорному морі
Адміністрація президента США Дональда Трампа розглядає умови, які, за словами Кремля, мають бути виконані для реалізації угоди щодо перемир'я у Чорному морі. Про це Трамп повідомив під час спілкування з журналістами 25 березня, передає телеканал CNN. "Ми думаємо про всі з них просто зараз. Є п'ять або шість умов. Ми розглядаємо їх усі," - зазначив Трамп у Білому домі.
Позиція України та Росії
Раніше того ж дня адміністрація президента США оголосила, що Україна і Росія погодилися на припинення застосування сили в Чорному морі. Проте Кремль у своїй заяві підкреслив, що перемир'я набуде чинності лише після виконання ряду умов. Зокрема, Москва вимагає скасування санкційних обмежень щодо "Россельхозбанку" та інших фінансових установ, які беруть участь у міжнародній торгівлі продовольством і добривами, а також їх підключення до системи SWIFT
.
Вимоги Кремля
Серед інших умов, висунутих Росією, є скасування обмежень на торговельне фінансування, а також санкцій щодо компаній-виробників і експортерів продовольства і добрив. Кремль також вимагає скасування обмежень на обслуговування в портах суден під російським прапором, які займаються торгівлею продовольством і добривами, а також на постачання в РФ сільськогосподарської техніки.
Список об'єктів для мораторію
Ввечері 25 березня Кремль опублікував погоджений зі США список об'єктів, на які поширюється дія домовленостей щодо тимчасового припинення обстрілів енергооб'єктів. До цього списку увійшли нафтопереробні підприємства, нафтогазопроводи, електростанції та інша критична інфраструктура. Кремль наголосив, що мораторій на обстріли енергетичних об'єктів діє з 18 березня 2025 року і може бути продовжений за взаємною домовленістю.
Реакція на перемир'я
Водночас російська сторона попередила, що у разі порушення мораторію, "інша сторона має право вважати себе вільною від зобов'язань дотримуватися його." За даними опитувань, більшість українців підтримують перемир'я на 30 днів, але відкидають вимоги Росії, що свідчить про складність ситуації.
Згідно з інформацією DW, подальші переговори між сторонами можуть суттєво вплинути на стабільність у регіоні.